W Leśnictwie Szkółkarskim w miejscowości Jastrzębie podpisane zostało w środę porozumienie pomiędzy Służbą Więzienną a Lasami Państwowymi dotyczące zatrudnienia więźniów do pracy w lasach. To kolejna umowa podpisana w ramach programu "Praca dla więźniów".

"Cieszę się, że kolejne podmioty zgłaszają się do Służby Więziennictwa, żeby zaproponować pracę osadzonym" - powiedział podczas konferencji wiceminister Sprawiedliwości Michał Woś. Przypomniał, że już w 2016 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zainicjowało program "Praca dla więźniów", który przez 5 lat funkcjonowania przyniósł efekty.

"Pod koniec 2019 r. pracowało 82,4 procent skazanych. Przerwa spowodowana pandemią sprawiła, że wskaźniki zatrudnienia więźniów nieco się obniżyły. Dziś mamy historyczny moment wzrostu zatrudnienia po pandemii. To duży sukces" - podkreślił minister Michał Woś. Jak zaznaczył, w tej chwili pracę świadczy 82,5 procent więźniów zdolnych do pracy.

Zatrudnieni więźniowie będą zajmować się pracami zleconymi przez leśników, m.in sprzątaniem lasów. - Dzięki pracy osadzonych lasy będą czystsze - stwierdził Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński.

Na konferencji obecni byli również wiceminister środowiska i klimatu Edward Siarka oraz p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Józef Kubica, którzy podkreślali znaczenie pracy jako skutecznego środka resocjalizacji.

W ramach realizacji programu "Praca dla więźniów" wybudowano 45 hal produkcyjnych, w których pracują osadzeni, a 5 kolejnych jest w trakcie budowy. Na koniec sierpnia pracowało w nich ponad 2 tys. więźniów. Ich praca polegała m.in. na szyciu ubrań, produkcji mebli tapicerowanych, sprzętu AGD, rolet i żaluzji. Teraz więźniowie zajmą się pracą dla Lasów Państwowych. Program obejmuje trzy podstawowe filary, które determinują realizowane w jego ramach działania: budowę w zakładach karnych hal produkcyjnych, rozszerzenie zakresu możliwości nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz samorządów i ulgi dla przedsiębiorców zatrudniających więźniów.