W Płocku od poniedziałku obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Przyczyną jest zator lodowy na Wiśle poniżej miasta - w miejscowości Popłacin, który blokuje swobodny przepływ wody i powoduje przybór rzeki. W związku z rosnącym poziomem Wisły jeszcze we wtorek wprowadzono pogotowie przeciwpowodziowe w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Mała Wieś, Słupno, Bodzanów, Nowy Duninów i Słubice.

Jak przekazał PAP kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski, Wisła w Kępie Polskiej, czyli powyżej Płocka, osiągnęła w środę rano 501 cm, czyli o 1 cm przekroczyła tam stan alarmowy. "W związku z aktualną sytuacją na Wiśle wstrzymana została naprawa wału przeciwpowodziowego w rejonie Kępy Polskiej. Według prognoz, poziom rzeki ma się tam jeszcze podnieść" - powiedział Jakubowski.

Dodał, że wzrost poziomu wody obserwowany jest także na dopływie Wisły, rzece Słupiance, na granicy Płocka i gminy Słupno. "W chwili obecnej wydawane są dla tej gminy dodatkowe worki do napełniania piaskiem, gdyż istnieje możliwość, że konieczne będzie zabezpieczenie osiedla domów jednorodzinnych" - wyjaśnił Jakubowski.

Przyznał, że ustabilizowała się na razie sytuacja na Wiśle w rejonie Popłacina, czyli w miejscu, gdzie wcześniej utworzył się zator lodowy na rzece. "Wisła w ostatnim czasie podniosła się tam nieznacznie, o kilka centymetrów. Rzeka w tym miejscu na razie się uspokoiła" - zaznaczył kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim.

W samym Płocku wezbrana z powodu zatoru lodowego Wisła nadal przekracza znacznie stany alarmowe. "Obserwujemy ostatnio nieco mniejsze przyrosty poziomu rzeki, mniej więcej o centymetr na godzinę na większości wodowskazów. Sytuacja odrobinę się stabilizuje, ale nadal jest bardzo kryzysowa i wymaga pełnej mobilizacji wszystkich służb" - powiedział PAP w środę rano prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Urząd Miasta Płocka poinformował, że w nocy z wtorku na środę Państwowa Straż Pożarna rozstawiła mobilną bramę przeciwpowodziową na placu Witosa ze względu na możliwość wylania Słupianki. "Służby uzupełniły z magazynów wojewódzkich worki i folię" - przekazano w komunikacie.

We wtorek późnym wieczorem rozpoczęło się zabezpieczanie ul. Nadwiślańskiej na lewym brzegu Wisły i zabezpieczanie kilku posesji workami z piaskiem. Na miejscu pracowała Państwowa Straż Pożarna, żołnierze WOT i grupa mieszkańców, ochotników wspierających służby.

"Kolejną zagrożoną podtopieniem ulicą Płocka jest ul. Raczkowizna na osiedlu Borowiczki. Występują podtopienia w związku z tzw. cofką z Wisły, która wpływa korytem rzeki Słupianki. Służby zadysponowały na miejsce piasek i worki. Mieszkańcy zabezpieczają posesje przed zalaniem" - podano w komunikacie.

Jak podkreślił w środę rano prezydent Płocka, w różnych częściach miasta, tam skąd napływają zgłoszenia mieszkańców, trwają nadal działania zabezpieczające przez zalaniem. "Chciałbym bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w te działania, w tym służbom począwszy od strażaków, także ochotników, po policję, Straż Miejską, ratowników WOPR i żołnierzy WOT. To jest ogromna mobilizacja" - oświadczył Nowakowski.

W związku z przyborem Wisły spowodowanym zatorem lodowym prezydent Płocka zdecydował jeszcze we wtorek po południu o ewakuacji z zagrożonych powodzią terenów osiedla Borowiczki - ul. Gmury, najniżej położonej na terenie miasta, sąsiadującej bezpośrednio z rzeką. Do ewakuacji wyznaczono 115 osób, a także zwierzęta. "Większość mieszkańców ul. Gmury ewakuowała się, mniej więcej sto osób. Z przygotowanych miejsc noclegowych w internacie Bursy Płockiej skorzystało kilka osób. Pozostali ewakuowani udali się do swych rodzin" - wyjaśnił Nowakowski.

Według płockiego Urzędu Miasta Płocka, poziom Wisły w środę o godz. 8. wynosił tam na poszczególnych wodowskazach: Borowiczki - 464 cm przy stanie alarmowym 345 cm, Grabówka - 470 cm przy stanie alarmowym 340 cm, brama przeciwpowodziowa w porcie Radziwie, w lewobrzeżnej części miasta - 396 cm przy stanie alarmowym 237 cm, a na nabrzeżu PKN Orlen - 789 cm przy stanie alarmowym 700 cm.

Jeszcze we wtorek rano Wisła wlała się w Płocku na bulwary im. Górnickiego w rejonie ul. Rybaki i portu jachtowego klubu Morka - ul. Rybaki i ul. Kawieckiego ze względów bezpieczeństwa zostały do odwołania całkowicie zamknięte dla ruchu. Służby miejskie, Państwowa Straż Pożarna i żołnierze WOT zabezpieczają budynki na bulwarach wiślanych przed zalaniem.

Rzeka zalała też ul. Gmury w dzielnicy Borowiczki, gdzie są domy jednorodzinne - to najniżej położona ulica w Płocku, sąsiadująca bezpośrednio z rzeką, wcześniej, od wtorku rano mieszkańcy zabezpieczali tam domostwa workami z piaskiem, które dostarczyły służby miejskie. Już w poniedziałek na wypadek ewakuacji przygotowano miejsca noclegowe w jednym z internatów - Bursie Płockiej.

We wtorek po południu w Płocku obradował sztab kryzysowy z udziałem m.in. wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła i przedstawicieli Wód Polskich. Na podstawie opinii ekspertów zadecydowano wówczas, aby na razie nie wprowadzać do akcji lodołamaczy. Wody Polskie poinformowały, ze czoło tworzenia się pokrywy lodowej jest na wysokości Popłacina, a przewidywania wskazują, że proces powodujący wzrost stanu wody potrwa ok. 40 godzin - potem sytuacja powinna się ustabilizować.