W Zawadzie koło Dębicy odbyły się dożynki wojewódzkie połączone z jubileuszem 100-lecia koronacji znajdującego się w tamtejszym sanktuarium obrazu Matki Bożej Zawadzkiej. List do zebranych przesłał prezydent Polski Andrzej Duda. Msze św. koncelebrował kardynał Stanisław Dziwisz.

- Polska historia pokazuje, że my Polacy bardzo wiele zawdzięczamy polskiej wsi i polskim rolnikom, a także tym, którzy byli przed nami. O czym najlepiej świadczy maksyma ze sztandarów kościuszkowskich: "Żywią i bronią" - mówiła marszałek.

Jak zaznaczyła, "tu na Podkarpaciu w sposób niezwykle silny widać jak państwo pielęgnujecie tę tradycję".

- Jak bardzo jesteście do niej przywiązani, jak ją pielęgnujecie i przekazujecie następnym młodym pokoleniom. Należy się wam za to wielki szacunek i nisko przed państwem chylę głowę dziękując wam za wasz trud, za waszą ciężką pracę, za wasze poświęcenie. I za to, że mamy na naszym polskim stole chleb. Chleb, który zawdzięczamy wam - podkreśliła Witek.

Zwróciła uwagę, że "chleb zawsze był symbolem pracy i trudu, trudu rolniczego".

- Pomyślność naszej ojczyzny w dużej mierze zależy od pomyślności polskiej wsi. Dlatego tej ciężkiej pracy, tego trudu, wysiłku nie wolno nam zmarnotrawić - zauważyła.

Według marszałek Sejmu, "naszą siłą, siłą Polaków jest wciąż żywa wiara, przywiązanie do tradycji; czego zazdrości nam wiele narodów".

- To świadczy o naszej sile, to się wpisuje w polską kulturę, w polską tradycję, ale także jest nierozerwalnie związane z ponad tysiącletnim wpływem chrześcijaństwa, z którego wyrosła nasza ojczyzna - powiedziała Witek.

Z kolei prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników dożynek przypomniał, że polska wieś rozwija się, "a gospodarstwa są coraz nowocześniejsze". - Wiejskie gminy i sołectwa pokazują, jak wiele dobrego przynosi prężna samorządność i poczucie lokalnej wspólnoty - stwierdził.

- Chcę zapewnić, że będę sprzyjał wszelkim inicjatywom służącym rozwojowi polskiego rolnictwa i poprawie warunków życia na wsi, a także podtrzymaniu rodzinnego charakteru produkcji rolnej w Polsce. To w rolniczych rodzinach przekazuje się etos pracy, inwestuje w przyszłość i uczy, czym jest służba Ojczyźnie - napisał prezydent Duda.

Historia obrazu Matki Bożej Zawadzkiej sięga XVI wieku. Obraz był własnością rodziny Ligenzów. W 1595 roku Stanisław Ligenza wybudował drewnianą kaplicę, w której umieszczono obraz. Szybko został otoczony kultem wiernych oraz stał się miejscem pielgrzymek. W XVII stuleciu został przeniesiony do murowanego, istniejącego do dziś, kościoła. Jego koronacja odbyła się 8 września 1920 roku.

W niedzielę do sanktuarium w Zawadzie przybyło kilkadziesiąt delegacji rolników z Podkarpacia z wieńcami dożynkowymi. Byli także parlamentarzyści oraz samorządowcy.