Prognoza pogody na najbliższe dni przewiduje średnie opady deszczu rzędu 5/10 mm. Opady deszczu będą umiarkowane, od czasu do czasu możliwe są burze podczas których opady mogą wynieść 30 mm (poprzedniej doby opady deszczu utrzymywały się na poziomie 80 mm).

Kulminacja fali wezbraniowej na Nysie minęła Zgorzelec. Fala będzie kierowała się w stronę województwa lubuskiego. Z uwagi na szybkie przemieszczanie się wody oraz jej krótki odcinek nie powinna przelać się przez wały przeciwpowodziowe.

Aktualnie nie ma zagrożenia przerwania wałów przeciwpowodziowych i umocnień wodnych. Służby na bieżąco monitorują sytuację na wałach.

Elektrowni Turów nie grozi zamknięcie.

Na teren województwa dolnośląskiego zostaną przekazane pompy do odprowadzania wody oraz osuszacze.

Część dróg krajowych na terenie województwa dolnośląskiego jest zamknięta (niedostępne są m.in. drogi nr 3 i 30).

Na miejscu działania ratownicze prowadzą: strażacy, żołnierze (212 żołnierzy, i 55 jednostek sprzętu technicznego, w tym: 4 śmigłowce, 7 PTS, 7 zestawów niskopodwoziowych, 13 łodzi, 22 samochody i 2 cysterny), funkcjonariusze policji (59 funkcjonariuszy, 14 pojazdów i 2 śmigłowce) oraz Straży Granicznej (10 funkcjonariuszy i 5 pojazdów). W akcji uczestniczy również 340 strażaków z województw: śląskiego, opolskiego, wielkopolskiego, kadeci ze szkól PSP.

Na terenie województwa dolnośląskiego Straż Pożarna odnotowała około 800 interwencji. W działaniach ratowniczych bierze udział 216 zastępów PSP (950 strażaków z PSP i OSP). Działania PSP i OSP polegają głównie na ewakuacji osób z zagrożonych miejscowości. Wojsko przekazuje na Dolny Śląsk pomoc, w tym m.in. 1000 kompletów koców i odzieży ochronnej.

W Zgorzelcu zalane zostało Przedmieście Nyskie i Bulwar Grecki.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie gmin: Pielgrzymka, Lwówek Śląski (sołectwa Zbylutów, Chmielno, Żerkowice), Miejska Piechowice, Stara Kamienica, Mysłakowice, Miejska Świeradów Zdrój, Lwówek Śląski (miejscowości: Zbylutów, Chmielno, Żerkowice, Lubomierz i Gryfów Śląski), Kamienna Góra, Marciszów, Walim, Mirsk, Leśna i Nowogrodziec oraz powiaty lwówecki ( miejscowości: Mirsk i Lwówek) i lubański.

Pogotowie przeciwpowodziowe utrzymuje się nadal na terenie: gminy Warta Bolesławiecka i powiatu bolesławieckiego.

Źródło: MSWiA/farmer.pl