Wicepremier Zyta Gilowska poinformowała w poniedziałek, że resort finansów pracuje nad projektami ustaw uszczelniającymi system rolniczych ubezpieczeń społecznych. Miałoby to dać oszczędności 2,5-3 mld zł.

W odpowiedzi wicepremier Lepper zapewnił posłów. że nie będzie takiej reformy, o jakiej mówi Gilowska, że będą oszczędności na KRUS - 2,5 mld zł. Minister przyznał, że prace nad reformą trwają, zapewnił posłów Lepper: Jesteśmy za tym, by w przyszłości, jeżeli będzie to realne, składka była płacona od dochodów. Obecnie jest to niemożliwe, gdyż nie wszystkie gospodarstwa rolne prowadzą księgowość. I dodał, że należy się w przyszłości zastanowić, czy nie zrobić dla rolników tzw. drugiego filara ubezpieczeń dobrowolnych. Ale dodatkowa składka - jak dodał - powinna wiązać się ze zróżnicowaniem świadczeń.

W KRUS jest ubezpieczonych ok. miliona gospodarstw (statystycznie ok. 1,5 osoby z gospodarstwa).
W 2007 r. na dofinansowanie KRUS budżet przeznaczy ponad 15 mld zł; podobną kwotę wydano na ten cel z publicznych pieniędzy w 2006 roku. Składka dla rolników na fundusz emerytalny wynosi obecnie 179 zł kwartalnie i stanowi 30 proc. podstawowej emerytury rolniczej. W 2007 r. przeciętne świadczenie rolnicze wzrośnie o 3,1 proc. w stosunku do 2006 r. i wyniesie blisko 702 zł.

Źródło: Sejm