Na podstawie zgłoszenia od rolnika, policjanci wspólnie z inspektorem PIORiN skontrolowali skład ze środkami ochrony roślin w gminie Nowy Korczyn. Okazało się, że podejrzenia klienta były uzasadnione. Na półkach sklepu funkcjonariusze znaleźli produkty w opakowaniach, które znacząco różniły się od oryginalnych. Ponadto znaleziono również środek, który już w 2011 roku został całkowicie wycofany z obrotu i produkcji na terenie Polski.

W trakcie kontroli do sklepu zajechał dostawca, który zaopatrywał właściciela w budzące podejrzenia specyfiki. Policjanci dokonali przeszukania jego pojazdu. Znaleźli w nim substancje stosowane do ochrony roślin i zwalczania szkodników. Zabezpieczony towar został sprawdzony przez funkcjonariuszy Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wiele wskazywało na to, że były to również „podróbki”.

Ustawodawca za wprowadzanie do obrotów artykułów z podrobionym znakiem towarowym przewiduje karę nawet do 2 lat pozbawienia wolności. 56-letni dostawca został zatrzymany, a po dokonaniu czynności usłyszał zarzuty.

Śledczy będą ustalać, czy przyłapany na gorącym uczynku mężczyzna sam trudnił się produkcją podróbek, czy też pochodziły one z innego źródła.