Cykl konferencji "Przez innowacyjność do sukcesu" organizujemy już po raz czwarty, ale zainteresowanie, jakim się cieszą, sprawia, że z pewnością nie po raz ostatni. Taka formuła spotkań z rolnikami warta jest kontynuowania. To szansa dla rolników na doskonalenie wiedzy rolniczej, nie tylko z zakresu agrotechniki (także zagadnień z dziedziny finansów i mechanizacji), ale przede wszystkim rzadka możliwość spotkania z ekspertami, skonfrontowania praktycznych doświadczeń i obserwacji z wiedzą naukową. Dzięki naszym partnerom, konferencje to również okazja do bliższego poznania nowych produktów, które mogą pomóc w osiągnięciu większej rentowności gospodarowania.

Program konferencji ułożyliśmy tak, by odpowiadał najważniejszym potrzebom rolników. Stąd nie mogło zabraknąć panelu finansowego, którym rozpoczynamy nasze spotkania. Informacje o kredytach, możliwościach finansowania zakupu maszyn w ramach nowego PROW-u, VAT-u, o warunkach ubezpieczeń upraw i majątku trwałego, o tym wszystkim opowiadają eksperci, którzy po prelekcji są do dyspozycji rolników. Jak się okazuje, możliwość konsultacji z nimi cieszy się nie mniejszym zainteresowaniem niż same wykłady. Olbrzymie zainteresowanie na każdej z dotychczasowych konferencji wzbudzało również wystąpienie dr. Grzegorza Doruchowskiego dotyczące technik opryskiwania. Mówił on nie tylko o tym, jak istotny wpływ na skuteczność zabiegu oprysku ma odpowiedni dobór dyszy rozpylaczy w opryskiwaczach, a więc czy substancje czynne dostaną się do wnętrza łanu, czy nie. Z pewnością dzięki temu wielu rolników uczestniczących w konferencji poprawi w nadchodzącym sezonie skuteczność ochrony chemicznej swoich upraw, a także uniknie potencjalnych kar za niedostosowanie się do wymogów "integrowanej". Oprócz tego, jak powinien być wyposażony nowoczesny i skuteczny opryskiwacz, mowa była również o zaletach nowoczesnych kombajnów zbożowych, m.in. o tym, od czego zależy wydajność, jakość omłotu i czyszczenia.

Oczywiście, wiele miejsca poświęciliśmy agrotechnice, a w szczególności nawożeniu i ochronie rzepaku ozimego, a także tajnikom osiągania wysokich plonów pszenicy. Nasi znakomici prelegenci, m.in. prof. dr hab. Marek Korbas z IOR-BIP w Poznaniu oraz dr Witold Szczepaniak z Katedry Chemii Rolnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, bardzo obrazowo i przystępnie przedstawili najważniejsze problemy w uprawie, którym trzeba będzie sprostać w najbliższym czasie. Mówiono m.in. o tym, jak ważny jest krzem, o którym praktycznie się zapomina, oraz o magnezie i siarce - bardzo ważnych z punktu widzenia efektywnego wykorzystania nawożenia azotowego.

Prelegenci wyjaśniali, jak ważna jest i dlaczego pierwsza dawka azotu, a także jak dobrać nawożenie, żeby to, co zostanie podane roślinom, było przez nie wykorzystane.

Pojawił się również temat adiuwantów. Wielu rolników je stosuje, ale są i tacy, którzy jeszcze zastanawiają się nad słusznością ich użycia. Przy okazji konferencji wielu rolników przekonało się, że ciągle warto się dokształcać. Prof. M. Korbas przyjechał do Dolska z kilkoma liśćmi rzepaku z objawami chorób. Zadaniem rolników było rozpoznanie tych symptomów, co wcale nie okazało się takie proste. Jak już wspomnieliśmy, ważnym atutem konferencji jest możliwość zadawania pytań ekspertom, z czego rolnicy chętnie korzystają. W przerwach dyskusje przenoszą się do kuluarów i tam są na ogół żywo kontynuowane.

Redakcja "Farmera" zadbała nie tylko o ducha, ale też o ciało uczestników konferencji. Oprócz pobudzającej kawy, częstujemy gości smacznym obiadem.

Wypełnione przez rolników sale we Wrocławiu i w Dolsku to również dla nas okazja do doskonalenia się. Dzięki temu, że możemy się z nimi spotkać i porozmawiać z tak liczną ich grupą, dowiadujemy się, o czym chcieliby czytać, o czym powinniśmy pisać więcej lub inaczej.

Tak więc serdecznie dziękujemy wszystkim dotychczasowym uczestnikom, a wszystkich pozostałych zapraszamy na konferencje "Przez innowacyjność do sukcesu", które odbędą się w lutym: w Lidzbarku (10.02.), w Zamościu (24.02.) i w Gniewie (27.02.).