Budynek ptaszarni, według projektu Carla Schmidta, powstał w 1889 r. Po wojnie był pierwszym pawilonem udostępnionym dla zwiedzających, otwarto go w lipcu 1948 r. Nigdy nie przeszedł remontu generalnego, a ostatnie prace miały w nim miejsce w latach 1967-1971.

Generalny remont budynku rozpoczął się cztery lata temu. Renowacja kosztowała 6,8 mln zł, a pieniądze pochodziły m.in. z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Do tej pory w ptaszarni mieszkało około 60 gatunków ptaków, w 38 wolierach zewnętrznych i wewnętrznych. Po remoncie powstały cztery wielogatunkowe woliery oraz sześć jednogatunkowych, "prywatnych apartamentów", które można łączyć - podały władze wrocławskiego zoo.

Jak wskazano, w "prywatnych apartamentach" zamieszkają najrzadsze i najbardziej zagrożone gatunki, m.in. dzioborożce palawańskie.

W wyremontowanej ptaszarni na początek zamieszka ponad 20 gatunków ptaków pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Południowej i Nowej Gwinei. To m.in. ara szafirowa, papużka ostrosterna, szpak balijski, amazonka pąsowa, czy sójkowiec białoczuby.

Prezes wrocławskiego zoo, Radosław Ratajczak podkreślił, że w wyremontowanym budynku zastosowano wiele nowoczesnych rozwiązań. "Dzięki temu zwierzęta będą żyły w zbliżonych warunkach do naturalnych, a zwiedzający będą mieli okazję nie tylko je obserwować, ale również dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących mieszkańców ptaszarni i generalnie ptaków" - powiedział Ratajczak.