Rolnik będzie miał również możliwość przesłania za pomocą SMS i strony internetowej informacji o uprawie do Systemu, by system mógł dopasować zalecenia do indywidualnych potrzeb użytkowników. Nowością tworzonego Systemu jest wyposażenie pilotażowych obiektów w bezprzewodową sieć czujniki wilgotności gleby, które będą poprzez sieć telefonii komórkowej przesyłać wyniki pomiarów wilgotności gleby bezpośrednio do platformy ENORASIS. O tym kiedy i ile nawadniać będzie musiał jednak zadecydować sam zainteresowany choć partnerzy wykonujący projekt oferują już teraz możliwość odkręcania za rolnika kurka w wodą za pomocą sterowanego przez Internet elektrozaworu. Wszystko ma na celu ograniczenie zużycia wody wykorzystywanej do nawodnień, której zasoby nie tylko w Turcji i Grecji, ale również w Polsce są ograniczone.
Projekt ENORASIS, co oznacza Optymalizację w kierunku środowiskowego zrównoważenia zarządzania nawadnianiem przy pomocy zintegrowanego systemu opartego o wysokorozdzielcze dane satelitarne, zaawansowane modelowanie, kontrolę procesów i innowacyjne zarządzanie usługami jest finansowany z 7 Programu Ramowego UE w ramach tematu Eko-Innowacja. Kierownikiem zadań projektu przewidzianych do realizacji przez IUNG PIB jest dr Rafał Wawer z Zakładu Gleboznawstwa i Ochrony Gruntów.
IUNG-PIB jest odpowiedzialny za szereg zadań, m.in. analizę systemową komponentów tworzonego systemu oraz organizację techniczną i naukową wdrożeń pilotażowych platformy ENORASIS w Polsce, Turcji i Serbii.