Jak informuje KAS, na tej „karuzeli VAT” Skarb Państwa mógł stracić ponad 9 mln złotych. W efekcie śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze KAS z Mazowsza oraz policjanci zatrzymali na terenie województw łódzkiego i śląskiego 5 osób.

„Proceder polegał na wystawianiu i posługiwaniu się fakturami VAT, które dokumentowały fikcyjną, wewnątrzwspólnotową dostawę paliw na rzecz podmiotu z Czech. Faktury te, ujęte w deklaracjach VAT, opiewały na ponad 39 mln złotych. W rzeczywistości jednak dotyczyły sprzedaży krajowej ze stawką 23 proc. W konsekwencji, Skarb Państwa mógł stracić ponad 9 mln złotych” – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Wśród zatrzymanych osób jest obywatelki Rosji, wobec której sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres 3 miesięcy. W stosunku do 4 pozostałych osób zastosowano dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe.

Śledczy analizują zabezpieczone w wyniku przeszukań dokumenty księgowe oraz dane na nośnikach elektronicznych. Sprawa ma wciąż charakter rozwojowy i policja nie wyklucza dalszych zatrzymań osób powiązanych biznesowo z szajką.