CBOŚP pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wyłudzaniem podatku VAT w obrocie olejem rzepakowym.

Do sprawy zatrzymano łącznie sześć osób, które usłyszały zarzuty udziału w grupie, prania brudnych pieniędzy oraz poświadczania nieprawdy w fakturach VAT, na podstawie których wyłudzano podatek. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść nawet 30 mln zł. Ostatni zatrzymany podejrzany jest o wyłudzenie 22 mln zł.

Policjanci ustalili, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się wyłudzeniami podatku VAT w fikcyjnym obrocie komponentami do produkcji biopaliw. Według śledczych grupa ta działała w latach 2015 – 2016. W przestępczym procederze członkowie grupy wykorzystywali podmioty gospodarcze z terenu całego kraju.

Członkom tej grupy zarzuca się wystawienie ponad tysiąca pustych faktur, które posłużyły do uszczuplenia należności podatkowych w wysokości ponad 30 milionów złotych, werbowania osób zajmujących się pozorowaniem działalności gospodarczej oraz prania brudnych pieniędzy w łącznej wysokości ponad 67 milionów złotych.

Za zarzucane przestępstwa podejrzanym grozić może kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.