"Farmer": Skończył Pan Wydział Ogrodniczy na SGGW. Na początku były sukcesy w ogrodnictwie. Jak to się stało, że stał się Pan najbardziej utytułowanym polskim rajdowcem?

Maciej Wisławski: Pochodzę ze Skierniewic, więc po studiach zacząłem pracę w Instytucie Warzywnictwa, ale już w czasie studiów wymarzyłem sobie szklarnię albo dwie. Już na stażu zacząłem realizować marzenia i po mniej więcej 3 latach miałem już 2 bardzo ładne szklarnie.

Zacząłem uprawiać ogórki pod szkłem. Wtedy to była nowość, bardzo trudny temat. Dzięki Instytutowi miałem dostęp do najnowocześniejszej literatury zachodniej, technologii, środków ochrony roślin - całej agrotechniki. O całą erę wyprzedzałem moje środowisko. Szybko stałem się specjalistą w tym temacie, bo już prowadziłem produkcję ogórków na słomie. Kiedyś trafił do mnie Krzysiek Materzyński, syn producentów z Warszawy, z Wilanowa. Szukał kogoś, kto im poprowadzi ogórki pod szkłem. Przez 3 lata robiłem im całą agrotechnikę - nadzorowałem wszystko, bo trzeba było bardzo precyzyjnie dobrać temperaturę, podlewanie, nawożenie, ochronę, wilgotność, środki ochrony roślin.

Jeździłem tam raz w tygodniu i opowiadałem im o tych wszystkich zabiegach. Krzysiek był rajdowcem i miał licencję. Z pasją mówił o mistrzostwach Polski i Europy, o tym środowisku, o wielkich kierowcach - współczesnych idolach polskiej motoryzacji, jak Nowicki, Zasada, Smorawiński, pokazywał mi slajdy i zdjęcia.

W 1972 r. zabrał mnie jako kibica wraz z grupą swoich znajomych, tzw. warszawską bananową młodzieżą, na rajd pod Warszawą. Tak mi się spodobało, że w kolejnym sezonie (73 r.) wystartowałem jako kierowca moją Syrenką 104.

I tak to się zaczęło.

A co z ogrodnictwem? Zakończył Pan działalność rolniczą, kiedy zaczęły się regularne rajdy?

Nie. Najpierw jeździłem w mistrzostwach Polski, kończyłem na niezłych miejscach i zrobiłem licencję. Potem dostałem propozycję pilota w zespole fabrycznym FSM - 9 lat jeździliśmy z Andrzejem Lubiakiem jako załoga fabryczna w mistrzostwach Polski, Europy i Krajów Demokracji Ludowej. Na początku przez kilka lat prowadziłem jeszcze szklarnie w Wilanowie, a jednocześnie wraz z przyjaciółmi rozwijałem swoje. Miałem 3 szklarnie i bardzo ładną produkcję: ogórki i pomidory (np. w dwóch szklarniach miałem ogórki, a potem jesienne pomidory albo dwa cykle pomidora), a w jednej dużej hali 2500 róż na kwiat cięty i prawie 3000 - w dwóch tunelach. Wszystko to trwało do 1994 r. A potem już wrosłem w rajdy i stałem się bardzo poszukiwanym pilotem.

Ogrodnictwo i rolnictwo to bardzo piękna praca, która uczy systematyczności i jest bliska naturalnemu cyklowi życiowych przemian: wiosna, lato, jesień, zima.

- Maciej Wisławski

Z kim Pan wtedy jeździł?

W latach 90. z Krzyśkiem Hołowczycem, ale jeździłem z wieloma najlepszymi polskimi kierowcami. Najdłużej z Andrzejem Lubiakiem i Krzyśkiem Hołowczycem - po 9 lat, 7 lat z Łukaszem Byśkiniewiczem z TVN Turbo, 4 lata z Maciejem Lubiakiem juniorem, 2 lata z Kajetanem Kajetanowiczem.

Mieliśmy sukcesy. W 1997 r. skończyliśmy na 1. stopniu podium w Rajdowych Mistrzostwach Europy, na wielu najwyższych stopniach w Mistrzostwach Polski w wielu sezonach i na 2. stopniu podium w Mistrzostwach Ameryki w 2010 r. W 1998 r. zdobyliśmy też z Krzyśkiem Hołowczycem tytuł najlepszej załogi w plebiscycie Telewizji Polskiej na 10 najlepszych sportowców.

Przez 20 lat był Pan jednocześnie ogrodnikiem i rajdowcem. Czego nauczyło Pana rolnictwo?

Na początku rajdy to była fanaberia - oderwanie się od mojej pięknej pracy związanej z ogrodnictwem, a jednocześnie element mobilizacyjny.

Kiedy wyjeżdżałem na kilka dnia, musiałem wszystko przygotować na moją nieobecność. Produkcja pod szkłem wymaga systematyczności.

Jak postrzega Pan pracę rolników?

Prowadzenie ogrodnictwa szklarniowego to bardzo piękna praca, bliska naturalnemu cyklowi przemian, w jakim żyjemy: wiosna, lato, jesień, zima. Trzeba się dostosować i wszystko zaplanować.

A jakie cechy powinien mieć dobry pilot?

Nie wiem. Zawsze powtarzam, że ja się na tym nie znam (śmiech). A poważnie: robię wszystko na wielkim luzie. Nigdy nie wbijałem zębów w kierownicę i nie miałem fałszywych ambicji.

Zawsze miałem ogromny dystans do siebie, do wszystkiego wokół, do tzw. dworu oraz wielki szacunek do kierowcy i dla zespołu. Nie oglądam się na innych. Robię swoje i cześć.

Nadal Pan jeździ. Dlaczego?

Tak, teraz w kwietniu startujemy z Krzyśkiem Hołowczycem w Memoriale Janusza Kuliga i Mariana Bublewicza w Wieliczce. Mam wiele powodów, żeby jeździć. Przede wszystkim to ogromna satysfakcja z pracy, w której nie ma marginesu na błąd - stokrotnie większą niż z każdej innej roboty, w której można się pomylić.

A po drugie zaufanie, ale nie do kierowców.

Do żadnego nigdy nie miałem zaufania (śmiech). Mam za to pewną wartość dodaną - ogromną radość z tego, że to oni muszą mieć 1000-procentowe zaufanie do mnie.

PARTNER RUBRYKI

"JEST ROLNIK, JEST ŻYWNOŚĆ"