Jak informuje Nowa Trybuna Opolska, Sąd Okręgowy w Opolu skazał Mariusza H. na karę 9 lat więzienia. To wyrok nie tylko za wielokrotne kradzieże rasowych gołębi, ale także za fałszerstwa i inne przestępstwa.


O złodzieju rasowych gołębi usłyszała cała Polska w ubiegłym roku, po spektakularnej kradzieży bardzo cennych okazów gołębi pocztowych, wartych ok. 450 tys. zł. Rabuś włamał się do gołębnika w Prudniku pod nieobecność gospodarza w nocy z 29 na 30 stycznia 2018 roku. Skradł 68 ptaków, pochodzących z hodowli belgijskiej. Właściciel oszacował straty na 450 tys. zł. Najdroższy ze skradzionych gołębi był wyceniany na 10 tys. euro.


Wkrótce okazało się, że złodziej postanowił wyspecjalizować się właśnie w tego typu kradzieżach. Rasowe ptaki znikały z gołębników na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku. Policjanci z Prudnika aż 10 miesięcy tropili włamywacza, ale ich działania zakończyły się wreszcie sukcesem. W październiku ub.r. zatrzymali podejrzanego o kradzieże gołębi Mariusza H. w wynajętym mieszkaniu pod Komprachcicami w woj. opolskim.


W tym samym czasie druga ekipa policjantów weszła do rodzinnego gospodarstwa, należącego do ojca złodzieja w okolicach Trzebini w woj. małopolskim. Na terenie tej posesji znaleziono 55 gołębi. Jak się okazało, pochodziły one z trzech okradzionych na Śląsku i Opolszczyźnie gołębników. Wśród odzyskanych ptaków były już jednak tylko 22 gołębie, ze zrabowanych 68 sztuk w Prudniku. Mariusz H. twierdził, że resztę wypuścił, gdy o jego włamaniu za sprawą mediów zrobiło się zbyt głośno. U ojca podejrzanego odnalazły się tylko najmniej wartościowe okazy.


W toku prowadzonych czynności wyszło na jaw, że podejrzany powinien przebywać w zakładzie karnym. W 2013 roku za udział w grupie przestępczej został bowiem skazany na 12 lat więzienia. Gdy jednak w 2017r. wyszedł na przepustkę – już do więzienia nie wrócił. Złodziej oprócz zarzutów kradzieży usłyszał tez zarzuty fałszowania weksli bankowych na kwotę 30 tys. zł, fałszowania dokumentów oraz umów sprzedaży, dotyczących sprzedaży 4 samochodów.


Sąd Okręgowy w Opolu właśnie wydał wyrok w sprawie Mariusza H. Skazał go na 9 lat pozbawienia wolności. Wyrok ten nie jest prawomocny.