Po prawie 10 latach od zdarzenia zapadł wyrok ws. znęcania się nad karpiami przez sprzedawców w hipermarkecie.
Warszawski sąd wydał wyrok w sprawie trzech pracowników hipermarketu E. Leclerc, w którym traktowano ryby w niehumanitarny sposób. Wszyscy zostali skazani na kary więzienia w zawieszeniu. To finał sprawy z grudnia 2010 r., gdy sprzedaż żywych karpi w marketach w okresie świątecznym była powszechna. O wyroku w głośnej niegdyś sprawie poinformował Polsat News.
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do prokuratury złożyli wówczas aktywiści z Fundacji "Noga w Łapę". Zarzucili obsłudze hipermarketu niehumanitarne traktowanie ryb, które trzymano w skrzyniach bez wody, wskutek czego się dusiły. Te, które nie padły przed sprzedażą, dusiły się zaś w plastikowych torbach, do których sprzedawcy pakowali je klientom - również bez wody.
Prokuratura dwukrotnie umorzyła postępowanie. Wtedy fundacja skierowała do sądu posiłkowy akt oskarżenia, przeciw dwóm pracownikom marketu i kierownikowi działu sprzedaży. Sądy pierwszej i drugiej instancji nie uznały jednak, by działania oskarżonych wypełniały znamiona przestępstwa znęcania się nad zwierzętami.
Wówczas prawnicy fundacji zwrócili się do Sądu Najwyższego o kasację wyroku. W wyroku z grudnia 2016 r. Sąd Najwyższy uchylił orzeczenie i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Nowy proces toczył się przed Sądem Rejonowym Warszawa-Mokotów i zakończył się w minionym miesiącu. Dwóch sprzedawców karpi usłyszało wyroki 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata, zaś oskarżony kierownik działu – wyrok 1 roku w zawieszeniu na 2 lata. Wyroki nie są jeszcze prawomocne.
Sąd Najwyższy uznał „iż na gruncie ustawy o znęcaniu się nad zwierzętami, ryby mogą odczuwać cierpienie i ból”. Uzasadnił również, że skoro naturalnym środowiskiem ryb jest środowisko wodne, zasadą winno być trzymanie i transportowanie ryb w takim właśnie środowisku. Argumentował także, że znęcaniem jest nie tylko zadawanie bólu zwierzętom, ale również dopuszczenie do ich cierpień. Obowiązujące obecnie przepisy wyznaczają karę pozbawienia wolności do lat 3, dla osoby która znęca się nad zwierzęciem.
Zapadły wyrok przesądza o zmianach w kwestii transportu, sprzedaży i przechowywania żywych ryb w sklepach.


Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)