Sąd Okręgowy w Szczecinie uchylił kilka dni temu wyrok Sądu Rejonowego w Stargardzie z kwietnia br., w sprawie o znęcanie się nad zwierzętami w ubojni „Agrofirma” w Witkowie – informuje portal TVN24. Sąd rejonowy skazał wówczas 2 pracowników na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu, a pozostałych 10 uniewinnił. Po apelacji sąd okręgowy zaostrzył wspomniane dwa wyroki, a pozostałe uchylił i odesłał do ponownego rozpatrzenia.


Głośny proces to efekt filmów nagranych z ukrycia przez aktywistów z organizacji obrony praw zwierząt – Fundacji Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! i Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta! Od lutego 2016r. do lutego 2017 roku działacze 13 razy pojawiali się za płotem ubojni w Witkowie i rejestrowali dowody na maltretowanie zwierząt. Na filmach widać, jak pracownicy podczas rozładunku biją zwierzęta młotkiem, dźgają metalowymi prętami, oraz rażą prądem. Na nagraniach utrwalono rozładunek zarówno bydła, jak i świń. Zwierzęta, które nie mogą chodzić o własnych siłach są spychane do rzeźni wózkami, używanymi do transportu padłych sztuk, choć (jak argumentowali aktywiści), powinny one być usypiane na miejscu. Fundacja Viva! złożyła do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez personel firmy. Zarzucała również bierność w obliczu łamania prawa inspektorom weterynarii.


W wyniku podjętego śledztwa zarzuty usłyszało 12 osób. W przypadku 8 osób chodziło o zarzut znęcania się ze szczególnym okrucieństwem, za co groziło do 3 lat więzienia. 4 osoby oskarżono o znęcanie, za co groziły 2 lata. Jeden z oskarżonych dobrowolnie poddał się karze 5 miesięcy w zawieszeniu na 2 lata, oraz nawiązki 2 tys. zł dla schroniska dla zwierząt. Wkrótce jednak do grona oskarżonych dołączył jeszcze jeden mężczyzna. Działo się to przed nowelizacją prawa, która zaostrzała kary za przestępstwa wobec zwierząt.


Jak donosi tvn24.pl, sędzia podczas uzasadniania wyroku skrytykował działania prokuratury. Łagodne wyroki dla Wiesława T. i Bolesława K. oraz uniewinnienie pozostałych oskarżonych, sędzia w Stargardzie uzasadnił bowiem nieprawidłowościami przy formułowaniu aktu oskarżenia. W efekcie dwóch wspomnianych mężczyzn skazano w I instancji na kary 5 miesięcy więzienia w zawieszeniu, grzywny w wysokości 500 zł, oraz nawiązki po 600 zł na schronisko dla bezdomnych zwierząt. Obaj otrzymali również zakazy pracy w ubojni na okres 2 lat. Mieli też zapłacić Fundacji Viva!, która występowała w charakterze oskarżyciela posiłkowego, 1344 zł na pokrycie kosztów zastępstwa procesowego. Pozostałych 10 pracowników ubojni sąd wówczas uniewinnił.


Zarówno prokurator i Fundacja Viva!, jak i obrońcy oskarżonych wnieśli o apelację. Sąd Okręgowy w Szczecinie wymierzył Wiesławowi T. i Bolesławowi K. kary bezwzględnego więzienia, podwyższył kwotę nawiązki na rzecz Fundacji Viva do 3 tys. zł, a zakaz pracy przy uboju zwierząt wydłużył do 5 lat. Sprawa zaś pozostałych, uniewinnionych wcześniej 10 mężczyzn ponownie trafi do prokuratury. Obrońca oskarżonych zapowiedziała wniosek o powołanie nowych biegłych w tej sprawie.

Gdy aktywiści nagłośnili sprawę, zarząd „Agrofirmy” Witkowo wydał oświadczenie, w którym piętnował naganne zachowanie pracowników, które nazwał „incydentalnym”. Kierownictwo zakładu zapowiedziało szkolenie pracowników, by wyeliminować w przyszłości podobne zjawiska.