Wystawę przygotowano w izbach chałup wiejskich z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworskich, gdzie zaaranżowano bożonarodzeniowy, tradycyjny wystrój z epoki popularny na północnym Mazowszu. Są tam m.in. świąteczne ozdoby, postacie kolędników i stoły z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

Jak poinformował dyrektor sierpeckiego skansenu Jan Rzeszotarski, wystawę będzie można obejrzeć m.in. w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia - muzeum będzie wówczas otwarte dla wszystkich chętnych.

- Pokazany przez nas wystrój chałup na święta Bożego Narodzenia nawiązuje zarówno do statusu i zamożności poszczególnych gospodarzy, a także do konkretnego okresu historycznego, gdy na przykład przed połową XIX wieku w izbach stawiano tylko snopki, a dopiero później choinki - powiedział Rzeszotarski.

- Na wystawie można więc zobaczyć, jak wyglądała wigilia ponad sto lat temu u biednych i zamożnych gospodarzy, a także na pańskim stole, we dworze. Jest też wystrój kolędy, a także postacie ludowych kolędników - dodał dyrektor muzeum.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu powstało w 1971 r. Początkowo działało jako placówka etnograficzna. Rozbudowywane w kolejnych latach wraz ze skansenem zajmuje obecnie obszar ponad 60 ha. Znajduje się tam m.in. kilkanaście zagród i budynków, w tym chałupy, wiatrak, kuźnia i karczma, stanowiące przykłady typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z XIX i XX wieku.

W maju 2008 r. na terenie placówki otwarto nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy: amfiteatr, budynek wstawienniczy, stajnię i magazyn zbiorów. W czerwcu 2011 r. udostępniono tam do zwiedzania ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą z ponad 100 gatunkami i odmianami drzew i krzewów.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu kręcone były sceny do kilku filmów, w tym m.in. "Szwadron", "Pan Tadeusz oraz "Ogniem i mieczem".