Monika Zydroń, kuratorka ekspozycji w Muzeum Etnograficznym w Rzeszowie poinformowała PAP, że wystawa przybliży zwiedzającym takie pojęcia jak np. jarmark, księga cechowa, świadectwo uwolnienia, wyzwoliny, czeladnik, mistrz, cech, wymiana towarowa, konkurencja, przedsiębiorstwo.

- Na wystawie znajdą się wydruki przybliżające sytuację ekonomiczną chłopów oraz formy działalności gospodarczej przez nich podejmowane. Poruszymy też tematykę pracy chałupniczej, która wykonywana była w gospodarstwach wiejskich - dodała Zydroń.

Zaprezentowane zostaną, po raz pierwszy szerszej publiczności, najcenniejsze zbiory znajdujące się w Archiwum Muzeum Etnograficznego. Będą to m.in. księgi cechowe prowadzone od XVIII w., świadectwa nauki i wyzwolin czeladników (uprawnienia uzyskane po zdanym egzaminie na czeladnika- PAP), księgi rachunkowe oraz banknoty i monety, jakich używano w transakcjach handlowych.

Ekspozycja pokaże też największe i najprężniej działające ośrodki rzemieślnicze w regionie m.in. garncarski w Medyni Głogowskiej, kolbuszowski ośrodek meblarski, rzeszowski ośrodek złotniczy, tradycje hutnicze i pszczelarskie na terenie Puszczy Sandomierskiej.

Będzie można zobaczyć różnego rodzaju ule używane w Polsce na przestrzeni lat. Pokazany zostanie ul kłodowy z przełomu XIX i XX w. oraz nowsze, bardziej profesjonalne ule: słowiański, słomiany z lat 70. ub. wieku oraz współczesny korpusowy ul małopolski. Ponadto zaprezentowane zostaną przedmioty pomagające pszczelarzom w pracy.

Rzemiosło szewskie przybliżą narzędzia używane w tym fachu, np. maszyna do szycia Patent Elastic z I poł. XX w., szewskie szablony projektowe oraz drobne przedmioty, w tym zelówki, przyszwy, klocki do wybijania numeracji na obuwiu.

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną również bardzo cenne meble kolbuszowskie pochodzące z II poł. XIX wieku, rekonstrukcja pieca garncarskiego wraz z wyrobami glinianymi oraz przedmioty wykonane przez rzeszowskich złotników.

- Najcenniejszym eksponatem reprezentującym rzemiosło złotnicze jest wykonana ze srebra łyżka do mięs, posiadająca znak urzędu probierczego w Rzeszowie, wybity w 1844 roku - wskazała Zydroń.

Prezentowane eksponaty pochodzą ze zbiorów muzeów Etnograficznego i Okręgowego w Rzeszowie, Budownictwa Ludowego w Kolbuszowej i Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz ze zbiorów prywatnych. Wystawa potrwa do 18 marca 2018 r. Jest ona częścią projektu edukacyjnego "Etnobiznes dla mieszkańców Podkarpacia. Edycja druga" realizowanego z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.