Jak podaje organizujący wystawę Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, to jedno z największych tego rodzaju wydarzeń w kraju. Co roku swój dorobek prezentuje tam kilkuset wystawców. Są wśród nich producenci maszyn i urządzeń rolniczych, środków ochrony roślin, pasz i nawozów oraz przedstawiciele instytutów branżowych resortu rolnictwa.

Każdego roku imprezę odwiedza ok. 80 tys. osób. Ekspozycje rozmieszczone są w ścisłym centrum miasta, w rejonie wiodącej pod Jasną Górę Alei Najświętszej Maryi Panny. Można tam dowiedzieć się o osiągnięciach polskiej nauki i zapoznać z możliwością wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Swoje stanowiska mają też instytucje rządowe i agencje rolnicze.

Corocznymi atrakcjami wystawy są sekcje branżowe - targi nasienne, paszowe czy pszczelarskie. W tym roku zaplanowano też Festiwal Produktów Tradycyjnych i Lokalnych. Wystawie będą towarzyszyły kiermasze rolnictwa ekologicznego, kwiatów i krzewów ozdobnych i produktów rolno-spożywczych.

Atrakcją dla młodszych dzieci może być wystawa drobnego inwentarza. Prezentowane są tam kury, króliki, pawie i inne zwierzęta nieobecne na co dzień w miastach. Dla starszych ciekawa może okazać się prezentacja zabytkowych maszyn rolniczych. Pasjonaci nowoczesności mogą obejrzeć ofertę m.in. mikroinstalacji energetycznych.

Krajowa Wystawa Rolnicza w Częstochowie towarzyszy obchodom jasnogórskich dożynek od ponad dwudziestu lat. Od kilkunastu równolegle odbywają się też Dni Europejskiej Kultury Ludowej. Impreza ta obejmuje m.in. targi sztuki ludowej, wernisaże i wystawy ludowych artystów. Występy odbywają się na scenie pod ratuszem na częstochowskim Placu Biegańskiego.

Najważniejszym punktem religijnych uroczystości dożynkowych na Jasnej Górze jest niedzielna przedpołudniowa suma dziękczynna, podczas której błogosławione są przynoszone przez rolników wieńce żniwne. W uroczystościach na Jasnej Górze co roku uczestniczy kilkadziesiąt tysięcy osób. Podobnie jak w ostatnich latach, także w tym roku wśród nich ma być prezydent RP Bronisław Komorowski.

Organizatorem wystawy jest Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, a współorganizatorem miasto Częstochowa. Imprezę wspierają m.in. Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencja Rynku Rolnego. Wśród osób i instytucji sprawujących patronat nad wydarzeniem są minister rolnictwa oraz śląski marszałek i wojewoda.