Ponad 16 mln uniwersytet wydał na prace budowlane, a około 10 mln - na zakup aparatury badawczej - takiej modernizacji ten wydział nie przeszedł od momentu powstania na przełomie lat 70. i 80.

Jak poinformował Karol Fryta z olsztyńskiego uniwersytetu, realizacja projektu umożliwiła powstanie Wydziałowego Zespołu Laboratoriów Biologii Molekularnej, którego podstawę stanowi nowoutworzona Pracownia Genomiki i Transkryptomiki. Została ona wyposażona w specjalistyczny sprzęt, m.in. analizator genetyczny do sekwencjonowania DNA, aparat do rejestracji żeli znakowanych fluorochromami, mikroskop stereoskopowy wraz z zestawem do mikroiniekcji, czy komory laminarne.

Naukowcy podkreślają, że szczególnie cennymi dla nich zakupami są: mikroskop konfokalny, cyfrowy cytometr przepływowy, ultrawirówka, licznik scyntylacyjny oraz zestaw do badań komórek z użyciem fluorochromów.

Fryta podkreślił, że ważną częścią realizowanej inwestycji była rozbudowa i modernizacja laboratoriów zwierzęcych. Wybudowano m.in. pawilon zakażeń eksperymentalnych ptaków, a wyposażono go m.in. w system filtracji powietrza wlotowego i wylotowego, instalację dezynfekcji ścieków oraz kamery do obserwacji zwierząt. Na powierzchni 200 m kw. rozlokowano osiem boksów ze śluzami wejściowymi, laboratoria podręczne oraz ciąg komunikacyjny "brudny" i "czysty".

Gruntownej modernizacji poddano również zwierzętarnię dla gryzoni, a w pracowni chorób ryb powstało 20 basenów doświadczalnych z zamkniętym obiegiem wody.

Dzięki projektowi gruntownie zmodernizowano wszystkie aule wykładowe, utworzono dwie sale do ćwiczeń laboratoryjnych, które zostały wyposażone w sprzęt do wykonywania doświadczeń z zakresu fizjologii zwierząt, mikroskopy i komputery. Zakupiono skaner do preparatów histologicznych i wprowadzono do nauczania technikę mikroskopii wirtualnej.

Wykonano także "prozaiczne" naprawy: ocieplono dachy, ściany, wymieniono drzwi i okna, naprawiono elewację.

Wydział medycyny weterynaryjnej od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków w olsztyńskim uniwersytecie.