Ajchler w piątek złożył formalny wniosek o przerwę w obradach Sejmu i zwołanie w tej sprawie Konwentu Seniorów.


- Wczoraj podczas debaty o wyrażenie wotum nieufności (wobec ministra rolnictwa) miała miejsce niebywała sprawa. Przez ponad sześć godzin poseł wnioskodawca (Krzysztof Jurgiel z PiS) uzasadniał wniosek nie o wotum nieufności wobec ministra Kalemby, a raczej był to wniosek o wotum nieufności do całego Polskiego Stronnictwa (Ludowego) i wszystkich ministrów, którzy z tego ugrupowania do tej pory rządzili - powiedział Ajchler.

Ajchler zwracając się do marszałek Sejmu Ewy Kopacz powiedział, że taka sytuacja nie może się powtórzyć. - Za chwilę znajdzie się autor, który będzie chciał przelicytować ministra Jurgiela i będziemy wysłuchiwać w miarę zbliżających się wyborów coraz więcej wniosków o wotum o nieufności, trwających kilkanaście godzin - podkreślił.

- Prezydium Sejmu powinno się spotkać w tej sprawie i zmienić regulamin, tak aby czas posłów i Wysokiej Izby był w racjonalny sposób wykorzystywany - dodał.

Według Ajchlera, czwartkowa debata była jednostronna, to było PiS kontra PSL.

Przeciwko wnioskowi Ajchlera był poseł PiS Zbigniew Girzyński. - Państwo macie głębokie zasługi w tym, że ta Izba coraz bardziej ma przypominać maszynkę do podnoszenia rąk w sprawie większości sejmowych. Ponieważ to również waszymi głosami był zmieniany w tej i w poprzedniej kadencji regulamin, który w znaczący sposób ogranicza możliwość opozycji w debacie - mówił Girzyński.

Według niego za czasów, kiedy marszałkami Sejmu byli politycy PiS nie było limitów jednej minuty na zadanie pytania. - Można było tych pytań zadać więcej, debata była szeroka - argumentował.

- Można oczywiście robić wszystko, by zwalczać PiS w ramach waszej wielkiej koalicji, którą kieruje premier Donald Tusk, ale demokracji i tak nie zahamujecie - bo są pewne standardy, które powinny obowiązywać i w ramach tych standardów opozycja ma prawo zgłosić wniosek. Jak się panu to uzasadnienie nie podoba, może pan tego nie popierać - podkreślił Girzyński.