Ciężarówkę wiozącą bydło zatrzymali w ramach wspólnej akcji funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego w Lesznie i lekarze Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gostyniu. W naczepie zmierzającej do woj. zachodniopomorskiego znajdowało się 19 byków.

Inspektorzy weterynarii wykonali pomiary i orzekli, że zwierząt w ładowni naczepy jest za dużo. W dodatku, jak czytamy w komunikacie: „trzy sztuki bydła nie były oznakowane żadnymi kolczykami, a siedem oznakowano tylko na jednym uchu.”

Kierowca nie posiadał zezwolenia na przewóz zwierząt, ani wymaganej dokumentacji dotyczącej czyszczenia pojazdu. Jakby tego było mało, inspektorzy transportu zakwestionowali stan techniczny pojazdu, z powodu uszkodzenia tarczy hamulcowej na jednej osi.

W efekcie kontroli funkcjonariusze WITD z Leszna zatrzymali dowód rejestracyjny ciężarówki. „Za zaniedbania związane z przewozem kierowca został ukarany przez inspekcję weterynaryjną mandatem karnym w wysokości 500 zł. Wobec przewoźnika inspektorzy transportu drogowego wszczęli postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną w łącznej kwocie 5.000 zł.” – czytamy w komunikacie wielkopolskiej ITD.