Dotychczas, dzięki dotacjom Urzędu Marszałkowskiego w Kujawsko-Pomorskiem powstało już 166 placów zabaw i miejsc rekreacji na terenach wiejskich. To już piąta edycja programu, który pomaga samorządom lokalnym w tworzeniu bezpiecznych i nowoczesnych miejsc wypoczynku. Po raz drugi, oprócz budowy placów zabaw dla najmłodszych, samorząd województwa wesprze też budowę miejsc rekreacji również dla dorosłych. To wparcie na budowę miejsc spotkań mieszkańców takich jak zielone skwery, ławki i fontanny, a także miejsc aktywnego spędzania czasu: ścieżek edukacyjnych, szlaków pieszych, ścieżek rowerowych, alej spacerowych, placów i terenów sportowych, przystani wodnych, skateparków, parków linowych i ścian do malowania graffiti.

- Z powodu ograniczonych środków finansowych wiele gmin w naszym regionie nie może samodzielnie zadbać o budowę miejsc rekreacji dla mieszkańców. Takich miejsc brakuje zwłaszcza w najmniejszych miejscowościach. Dlatego samorząd województwa wspiera finansowo realizację tych przedsięwzięć. To bardzo ważna pomoc, o czym świadczy duże zainteresowanie samorządów lokalnych naszym programem – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Zarząd województwa podjął decyzję o przekazaniu tegorocznego wsparcia na budowę lub modernizację 38 placów zabaw. Miejsca harców dla najmłodszych powstaną między innymi w Nowym Suminie w gminie Cekcyn, Wełpinie w gminie Lubiewo oraz Radzynku w gminie Brzuze. Miejsca rekreacji dla starszych mieszkańców powstaną w Wielgiem, w miejscowości Skąpe w gminie Chełmża, w Orłowie w gminie Płużnica oraz w Grzybku w gminie Osie.

O dotacje mogły ubiegać się gminy wiejskie, miejsko-wiejskie lub miejskie, które zrealizują przedsięwzięcie w miejscowości, której liczba mieszkańców nie przekracza 5 tysięcy i które w ubiegłym roku nie otrzymały takiego wsparcia. Maksymalna kwota dotacji to 12 tysięcy złotych na utworzenie placu zabaw i 13,3 tysiąca złotych na utworzenie miejsca rekreacji i wypoczynku. Pieniądze zostaną przeznaczone na przygotowanie terenu, zakup niezbędnych atestowanych urządzeń oraz ich montaż i wymianę . Obiekty powinny być dostosowane do użytku osób niepełnosprawnych.

W czwartek (5 sierpnia) w Departamencie Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Przysieku przedstawiciele samorządów lokalnych podpisały umowy dotyczące realizacji inwestycji. Oznacza to, że budowa obiektów będzie mogła się rozpocząć. Nowe place zabaw i miejsca rekreacji będą gotowe do końca września.

Źródło: farmer.pl