"Uwaga! Zakaz korzystania z wód Odry przedłużony w Zachodniopomorskiem do odwołania. Zakaz nie dotyczy Zalewu Szczecińskiego. Śledź komunikaty" - przekazano w piątek w komunikacie przesłanym użytkownikom sieci komórkowych przebywającym na nadodrzańskich terenach woj. zachodniopomorskiego.

W związku z zanieczyszczeniem Odry wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki przedłużył w czwartek zakaz bezpośredniego kontaktu z wszystkimi wodami rzeki. Jak przekazało centrum prasowe wojewody, zakaz obejmuje Odrę Wschodnią i Zachodnią "wraz z łączącymi kanałami oraz z wodami jeziora Dąbie i wszystkimi innymi zbiornikami wodnymi, przez które Odra przepływa na odcinku od południowej granicy województwa zachodniopomorskiego, tj. od km 622,900 Odry do wysokości północnego brzegu wyspy Wielki Karw, tj. km 45,350 toru wodnego Świnoujście-Szczecin, dalba Wyspa Wielki Karw - cypel N+, a także korzystania z tych wód".

Zakaz dotyczy spożywania wody, wchodzenia do niej, kąpieli, połowów ryb i ich spożywania, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych, w tym podlewania "oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wszystkimi wodami Odry".

Nie obejmuje natomiast działań podejmowanych w zakresie zarządzania kryzysowego, prac budowlanych, utrzymania wód, prac konserwacyjnych, żeglugi i dezaktywacji narzędzi pułapkowych, żaków i wontonów.

Zakaz wszedł w życie w czwartek i obowiązuje do odwołania.