Patrole Sekcji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie i straży leśnej można od piątku spotkać na terenie nadleśnictw Trzebież i Gryfino. To odsłona ogólnopolskiej akcji "Choinka".

Policjanci sprawdzają wszystkie osoby, które prowadzą w lesie jakąś działalność - powiedziała PAP we wtorek podkomisarz Agnieszka Kacprzak z sekcji konnej policji w Szczecinie. Kontrole dotyczą m.in. samochodów, które znajdą się w lesie. Jeżeli ktoś wjedzie do lasu nielegalnie, powinien się liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli funkcjonariusze znajdą w samochodzie skradzione drewno to w zależnie od jego wartości konsekwencje będą większe i sprawa trafi do sądu - dodała Kacprzak.

Funkcjonariusze przed świętami zwracają szczególną uwagę na osoby, które mogą kraść z lasu drewno na opał i choinki, ale nie tylko.

Podczas pracy w lesie policjanci na koniach znajdują także miejsca, w których żyją bezdomni - powiedziała Kacprzak. Dodała, że informacje o miejscach ich przebywania otrzymują osoby zajmujące się tą sprawą.

W tym roku od początku trwania akcji nie przyłapano nikogo na kradzieży drewna, czy choinek - powiedziała Kacprzak. Według niej wspólne patrole policji i strażników leśnych przynoszą efekty, bo z roku na rok takich przypadków jest mniej.

Patrole policjantów na koniach i strażników leśnych mają potrwać do świąt.

W tym roku na zbliżające się Boże Narodzenie leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie przygotowali około 6 tys. choinek. Drzewka pochodzą ze specjalnych plantacji choinkowych.