Prezentacja działalności spółki odbyła się we wtorek w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku (gm. Chęciny).

- Naszą ambicją jest, aby do 2025 roku wybudować w powiecie kieleckim zeroemisyjne źródła energii. Tę energię będziemy udostępniać podmiotom w regionie, wykorzystywać do własnej działalności, a także, do produkcji zielonego wodoru. Chcemy, aby wodór zastąpił w przyszłości olej napędowy, który obecnie wykorzystujemy w maszynach górniczych wykorzystywanych w kopalniach - mówił we wtorek Szczepan Ruman, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych (ŚKSM), jednej ze spółek tworzących Industrię.

W ramach ŚKSM funkcjonują trzy kopalnie kruszywa zlokalizowane na terenie województwa świętokrzyskiego: Jaźwica, Laskowa, Winna, których łączne zasoby geologiczne kruszywa wynoszą ok. 70 mln ton. Grupę będą tworzyć również: Industria Nawozy, Industria Logistyka oraz Industria Zielona Energia.

Grupa Industria będzie współpracować z powołanym w ubiegłym roku Klastrem Wodorowym im. Braci Łaszczyńskich. Grupa stworzona z inicjatywy ŚKSM planuje ograniczenie wykorzystania paliw kopalnych i zastąpienie ich zeroemisyjnym wodorem.

Magdalena Szczukiewicz, dyrektor ds. rozwoju i komunikacji marketingowej grupy Industria poinformowała, że zgodnie z założeniami w 2023 roku na terenie kopalni Jaźwica uruchomiona zostanie farma fotowoltaiczna o mocy 3 MW, a także elektrolizer o mocy 1 MW, produkujący wodór. Zeroemisyjne paliwo pozwoli zasilić pojazd wykorzystywany na ternie kopalni.

Do 2025 roku powstaną farmy fotowoltaiczne o mocy 200 MW i kolejne elektrolizery o mocy 25MW. Redukcja CO2 ma wynieść 40 tys. ton.

Do 2030 roku Industria razem z partnerami planuje stworzenie zeroemisyjnych źródeł energii zdolnych do produkcji 4 TWh energii rocznie oraz elektrolizerów wodoru o mocy 250 MW, co ma się przełożyć na produkcję 50 tys. ton czystego wodoru do napędu ciężkiego sprzętu pracującego w kopalniach. Ma to dać redukcję emisji CO2 o 400 tys. ton rocznie.

- To ważna inicjatywa, która wyznacza nowy ambitny kierunek w rozwoju gospodarczym ziemi świętokrzyskiej. Dzięki temu, w Kielcach i całym regionie jest szansa na powstanie silnego ośrodka nawiązującego do Centralnego Okręgu Przemysłowego - powiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska, Ireneusz Zyska.