Policjanci z komendy wojewódzkiej w Łodzi ujawnili na terenie województwa kujawsko-pomorskiego nielegalną wytwórnię wyrobów tytoniowych. Była ona sprytnie zakamuflowana w hali magazynowej pewnego gospodarstwa.

Jak czytamy w policyjnym komunikacie, łódzcy policjanci szli tropem znanych sobie przestępców. To oni doprowadzili ich na posesję pod Toruniem. Policjanci i funkcjonariusze KAS wkroczyli tam siłowo wczesnym rankiem. Na miejscu zatrzymano dwóch mężczyzn: 40-letniego łodzianina i 57-latka z powiatu bełchatowskiego. Starszy z nich był poszukiwany listem gończym do odbycia kary więzienia w wymiarze 3, 5 roku. Obaj podejrzani zostali tymczasowo aresztowani.

Linia produkcyjna służąca do wytwarzania i pakowania wyrobów tytoniowych była zakamuflowana za specjalną, ruchomą ścianą wzniesioną w magazynie. Zabezpieczono tam maszyny, agregaty prądotwórcze, wózki widłowe, zapasy bibułek i opakowań z zastrzeżonymi nazwami marek papierosów, oraz znaczną ilość suszu tytoniowego i gotowych wyrobów bez polskich znaków akcyzy skarbowej. Hala była wyposażona w agregaty prądotwórcze, specjalne filtry  pochłaniacze zapachu, monitoring, a nawet zagłuszacze sygnału GPS. Wszystko to świadczy o skali nielegalnego procederu.

Funkcjonariusze przeszukali też dwie naczepy, fiata ducato i ciągnik siodłowy volvo znajdujące się na posesji. W efekcie przeszukania pojazdów i pomieszczeń zabezpieczono łącznie kilkanaście ton towaru (liście tytoniu, krajanka i gotowe papierosy) o wartości ponad 4 milionów złotych. Śledczy szacują, że uszczuplenia wpływów do Skarbu Państwa wyniosły wskutek działalności sprawców ponad 10,5 miliona złotych.

Zatrzymani mężczyźni usłyszeli zarzuty z ustawy karno-skarbowej. Za oszustwo podatkowe grozi wysoka grzywna a także kara do 5 lat pozbawienia wolności. Sąd na wniosek Prokuratury Krajowej zdecydował o tymczasowym aresztowaniu obu zatrzymanych. Sprawa pozostaje rozwojowa - informuje Policja.