Jak podał w czwartek Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w czwartek na listę ostrzeżeń publicznych KNF wpisane zostały cztery nowe podmioty. Wśród nich znalazły się m.in. Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" SA z siedzibą w Kruszwicy oraz Bunge Polska sp. z o.o. z siedzibą w Kruszwicy.

- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie - podano w komunikacie KNF.

Zakłady Tłuszczowe "Kruszwica" do 2021 r. były notowane na warszawskiej giełdzie. W 2021 r. decyzję o wycofaniu Kruszwicy z giełdy podjął zarząd spółki Koninklijke Bunge BV (Besloten Vennootschap) w Rotterdamie, który posiadał 100 proc. akcji firmy. Bunge Polska to oddział firmy Bunge. Jak wynika z informacji zawartych na stronie Bunge, "firma posiada w Polsce dwie olejarnie zlokalizowane w Kruszwicy i Brzegu, zakład produkcji tłuszczów roślinnych w Karczewie oraz terminal portowy w Świnoujściu. Lokalne biura mieszczą się w Warszawie i Kruszwicy". Spółka w Polsce zatrudnia ponad 1000 osób.

Na listę ostrzeżeń publicznych trafiła także WIWN.PL Orzechowski spółka komandytowa z siedzibą w Łodzi

- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 296 ust. 1 ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (polegającego na nieuprawnionym użyciu w reklamie działalności pojęcia fundusz inwestycyjny) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie - podano w komunikacie KNF.

KNF podał, że na listę ostrzeżeń wpisany został także podmiot o nazwie Luten X LLC, prowadzący działalność z wykorzystaniem strony swiseinvest.

- Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności w zakresie obrotu instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia lub upoważnienia) zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Okręgowej w Warszawie - wskazano w komunikacie KNF.