Jak poinformował Jacek Jaczewski z Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ODR), celem konkursu jest wyłonienie najpiękniej zaaranżowanego przydomowego ogrodu z obszarów wiejskich na Warmii, Mazurach i Powiślu.

Dodał, że konkurs ma promować pomysły i nowatorskie rozwiązania w organizacji ogrodów oraz wspierać dobre praktyki w estetycznym urządzaniu zagród wiejskich.

Do rywalizacji mogą przystąpić właściciele gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych oraz rolnych, którzy zamierzają podjąć w nich działalność agroturystyczną.

Zwycięzca otrzyma tytuł "Ogrodu przyjaznego turystom i rodzinie".

"Estetyczne gospodarstwo agroturystycznie wraz z pięknie zaaranżowanym ogrodem na pewno zachęci turystów do spędzenia wolnego czasu na wsi" - podkreślił Jaczewski.

Uczestnicy konkursu muszą przesłać do ODR cztery zdjęcia ogrodu pokazanego z różnych ujęć oraz jego opis. Należy w nim zamieścić informację o tym, jaki jest charakter ogrodu, jaką zajmuje powierzchnię, jakie są w nim rośliny. Należy także podać charakter gospodarstwa rolnego, jaką zajmuje powierzchnię i jaka odbywa się w nim produkcja. Komisja konkursowa wytypowane ogrody oceni na miejscu.

Jury m.in. sprawdzi, czy ogród jest funkcjonalny i czy jest prowadzony w sposób ekologiczny. Oceni także to, czy gospodarze sami ogród zaprojektowali, wykonali i uprawiają.

Ogłoszenie zwycięzców nastąpi 10 października. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe m.in. narzędzia ogrodnicze i rośliny.

Według danych Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na Warmii i Mazurach działa 2 tys. gospodarstw agroturystycznych. Przeciętna liczba miejsc noclegowych w gospodarstwie wynosi 10. Średnio turysta spędzają na wsi tydzień, płacąc za jeden nocleg 38 zł. Za całodzienne wyżywienia trzeba zapłacić około 40 zł.

Średnio każda z kwater przyjmuje turystów przez 70-80 dni w roku, co stanowi ok. 20 proc. wykorzystania bazy noclegowej, są jednak obiekty, których wykorzystanie - wyniosło nawet 43 proc.