"W związku z ogłoszeniem przez firmę Synthos wezwania na zakup 100 proc. akcji Zakładów Azotowych Puławy, zarząd Spółki Pracowniczej Chemia-Puławy składa wstępną ofertę Ministerstwu Skarbu Państwa w sprawie zbycia wszystkich akcji będących w posiadaniu Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie.

Dodano, że "oferowana cena za akcje przewyższać będzie 105 zł za akcję". "Ostateczna wartość jednostkowa oferty zostanie określona po uzgodnieniu sposobu płatności oraz ogłoszeniu wyników finansowych po zakończeniu roku obrotowego 2011/2012 w Zakładach Azotowych Puławy" - podano.

Rzeczniczka prasowa resortu skarbu Magdalena Kobos poinformowała wczoraj, że MSP przeanalizuje ofertę związkowców z Puław, gdy zostanie ona złożona.

- Jak wpłynie do nas oferta związkowców, to będziemy ją analizowali, podobnie jak w innych tego typu sytuacjach. Jednakże poprzednie doświadczenia pokazały, że od zapowiedzi do faktycznej ich realizacji często jest daleka droga - powiedziała Kobos.

Kilka dni temu Synthos ogłosił wezwanie na sprzedaż akcji Puław. Zamierza kupić 100 proc. papierów firmy. Szacowana wartość przejęcia może wynieść blisko 2 mld zł. Zapisy będą przyjmowane od 9 lipca do 7 sierpnia br. Akcjonariusze, którzy złożą zapisy do 20 lipca, otrzymają 102,50 zł za akcję. Po tym terminie cena wyniesie 98,77 zł. Minimalny pakiet akcji, jaki chce nabyć Synthos, to 80 proc.

Związki ZA Puławy oceniają, że przejęcie spółki przez Synthos nie niesie wymiernych korzyści i inwestycji dla Puław, a zaproponowana przez Synthos cena nie odzwierciedla realnej wartości grupy.

Kilka dni temu Leszek Lewicki, przewodniczący Społecznego Związku Zawodowego Zakładów Azotowych Puławy, informował, że związki rozpatrują różne warianty finansowania inwestycji. - W grę wchodzi powielenie modelu dywidendowego, podobnie jak proponowaliśmy w przeszłości, ale również poszukiwanie inwestorów strategicznych bądź kredytowanie - mówił wówczas.

W listopadzie 2010 r. Spółka Pracownicza Chemia-Puławy złożyła ofertę wiążącą na 50,67 proc. akcji ZA Puławy, za który chciała płacić w rocznych ratach z dywidend ZAP z lat przyszłych - w sumie przez dekadę. Spółka miała wówczas zaoferować Skarbowi Państwa premię za możliwość spłaty w ratach.

Wczoraj za akcje Puław płacono 101,3 zł.