"Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie Wrocławia i innych miejscowości w Polsce. Jej celem było wyłudzanie podatku od towarów i usług poprzez wystawianie nierzetelnych faktur VAT mających potwierdzać obrót towarowy, który w rzeczywistości nie miał miejsca." - podaje Prokuratura Krajowa.

W wyniku śledztwa ujawniono nierzetelne faktury VAT o łącznej wartości ponad 7 milionów złotych. Wystawiane były one w związku z rzekomymi transakcjami sprzedaży oleju rzepakowego, które faktycznie nie miały miejsca. W ich efekcie straty Skarbu Państwa wyniosły nie mniej niż 1 milion złotych - oszacowała prokuratura.

"W okresie od maja do września 2017 roku na polecenie prokuratora funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu dokonali zatrzymania na terenie województw: Pomorskiego, Śląskiego, Małopolskiego i Warmińsko-Mazurskiego pięciu osób. Wszyscy zatrzymani zasiadali w zarządach trzech spółek aktywnie uczestniczących w łańcuchu oszustw podatkowych." - czytamy w oficjalnym komunikacie.

Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, mającej na celu popełnianie przestępstw prania brudnych pieniędzy, a także popełnienia przestępstw skarbowych i karnych.

Na wniosek prokuratora sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu 4 podejrzanych na okres 3 miesięcy. Wobec jednego podejrzanego zastosowano areszt kaucyjny.