„W skontrolowanej przez podlaską Inspekcję Transportu Drogowego ciężarówce przewożono nie tylko deklarowany ładunek. W samochodzie zainstalowane było urządzenie, które umożliwiało manipulację czasem pracy. To jedna z najczęstszych nieprawidłowości wykrywanych podczas kontroli drogowych ITD.” – czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.


Kierowcę, który nie przestrzegał przepisowego czasu pracy i używał niedozwolonego urządzenia, inspektorzy ITD zatrzymali podczas działań w Białymstoku. Wyłącznik podpięty był do tachografu. Urządzenie pozwalało na rejestrowanie odpoczynków w czasie jazdy, mimo iż ciężarówka wciąż jechała dalej.


Kontrola zakończyła się przymusowym usunięciem wyłącznika w serwisie tachografów. Kierowca został ukarany mandatem. Kara spotka także przedsiębiorcę, wobec którego ITD wszczęła postępowanie administracyjne. Instalowanie tego typu urządzeń jest przestępstwem, dlatego o zaistniałym fakcie powiadomiona została również prokuratura, która uruchomi postępowanie w tej sprawie.