"CBA zatrzymało dwie osoby, które uczestniczyły w wyłudzeniu ponad 1 mln zł unijnego dofinansowania. Środki wypłacił małopolski oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie." - poinformowało na swojej stronie Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Krakowska delegatura CBA wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Krakowie prowadzą postępowanie dotyczące uzyskania od małopolskiej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa środków przeznaczonych na pomoc finansową poprzez przedstawienie nierzetelnych dokumentów finansowych. W związku z tą sprawą agenci CBA zatrzymali kolejne dwie osoby z kierownictwa nieistniejącej już Beskidzkiej Grupy Producentów Owoców i Warzyw.

Zatrzymani to eks-prezes i były członek zarządu spółki. Obaj usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Krakowie zarzuty obejmujące działanie na szkodę spółki i poświadczenie nieprawdy w dokumentach przedkładanych w ARiMR, dzięki którym uzyskali ponad 1 mln zł nienależnego dofinansowania na utworzenie grupy i prowadzenie działalności administracyjnej.

Zatrzymani usiłowali również wyłudzić od jednej z firm ubezpieczeniowych odszkodowanie przekraczające 1.5 mln zł. Zebrane przez śledczych dowody wskazują też na wprowadzanie w błąd organów skarbowych poprzez nieprawidłowe sporządzanie deklaracji podatkowych.

Zarzuty obejmują lata 2010-2013. Prokurator zastosował wobec zatrzymanych wolnościowe środki zapobiegawcze. Wcześniej w tej sprawie zatrzymano 6 innych osób, które maja status podejrzanych.