Nawet 100 tysięcy ton odpadów, groźnych dla zdrowia i życia ludzi, znajdować się ma terenie dawnego wyrobiska żwiru w gminie Zbąszyń, w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). Policjanci zatrzymali 3 osoby, podejrzane o nielegalny transport i składowanie odpadów.

To efekt śledztwa, prowadzonego przez policjantów z KWP w Poznaniu. Ustalili oni, że na terenie nieczynnego wyrobiska kruszywa odbywa się niezgodny z prawem przywóz i wyładunek rozdrobnionych osadów komunalnych. Odpady zwożono tam ciężarówkami. Na gorącym uczynku, podczas rozładunku zatrzymano 63-letniego kierowcę jednej ciężarówki. Kolejnym zatrzymanym był 37-letni właściciel żwirowni oraz 45-letni właściciel firmy transportowej, która przewoziła odpady.

„Zatrzymani usłyszeli zarzuty popełnienia przestępstwa z art. 183 kk, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Wszyscy podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem.” -informuje KWP w Poznaniu.

Wyrobisko poddano szczegółowym oględzinom. W działaniach na miejscu oprócz policjantów brali udział inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu, inspektorzy Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy wsparciu operatora obsługującego drona, wyposażonego w termowizję.

Wstępne pomiary składowiska wskazują, że złożono w nim około 100 tys. ton nieczystości, które mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także poważnie skazić środowisko naturalne.

Sprawę, która według śledczych jest nadal rozwojowa, nadzoruje obecnie Prokuratura Rejonowa w Nowym Tomyślu.