O oszustwach, dokonywanych od jesieni ub.r. przez jedną z wrocławskich firm, których ofiarami padali również rolnicy z różnych rejonów kraju, pisaliśmy na naszym portalu. Po ponad półrocznym śledztwie, policji udało się namierzyć i zatrzymać właściciela firmy. Mężczyzna jest podejrzany o wyłudzenie od 42 osób i podmiotów gospodarczych zaliczek na łączną kwotę ponad 3 mln zł.

Z ustaleń śledczych wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mężczyzna oferował do sprzedaży drogie maszyny budowlane i rolnicze, których nigdy nie posiadał i nigdy nimi nie dysponował. Zainteresowanym zakupem znajdował za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych. Sprzęt miał być używany, sprowadzany z zachodniej Europy (głównie Wielkiej Brytanii), ale w dobrym stanie technicznym i w atrakcyjnych cenach. Osoby zainteresowane zakupem maszyn wpłacały zaliczki, jednak ich zamówienia nie zostały nigdy zrealizowane, a przekazane pieniądze przepadały.

Policjanci działając wspólnie z prokuratorami ustalili do chwili obecnej 42 osoby poszkodowane, które poniosły straty przekraczające łącznie ponad 3 miliony złotych. Zatrzymany 44-letni mężczyzna usłyszał zarzuty za oszustwa i został już tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Za zarzucane przestępstwa grozi mu teraz kara nawet do 8 lat pozbawiania wolności.
Policja zaznacza, że sprawa ma wciąż charakter rozwojowy.