Inspektorzy suwalskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku zatrzymali do kontroli w okolicach dawnego przejścia granicznego w Budzisku tira na litewskich numerach. Ciężarówką typu chłodnia przewożono schłodzone półtusze wieprzowe na trasie Belgia - Litwa.

Po zważeniu zestawu inspektorzy stwierdzili przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi napędowej pojazdu na drogę. Wartość wskazana na wagach wynosiła 12,2 t przy dopuszczalnych 11,5 t.

Sprawdzono także regulacje związane z przewożonym w temperaturze kontrolowanej ładunkiem. Zdatność naczepy użytej do transportu musiała być potwierdzona stosownym świadectwem lub tabliczką kontrolną umieszczoną w sposób trwały na chłodni - informuje WITD. Kierowca tira okazał świadectwo, które nie posiadało stosowanych przez stronę litewską zabezpieczeń, przez co zakwestionowano jego autentyczność. Dalsza kontrola potwierdziła, że dokument był sfałszowany.

Za przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi pojazdu na drogę na kierowcę nałożono mandat karny w wysokości 1000 zł, a na litewskiego przewoźnika karę w wysokości 9000 zł. Tira skierowano na parking strzeżony do czasu przywrócenia normatywności zestawu.

Posłużenie się fałszywym dokumentem traktowane jest jednak jako przestępstwo. Na miejsce przybyli policjanci z komendy miejskiej w Suwałkach, którzy dokonali zatrzymania kierowcy.