Zdarzenie miało miejsce na drodze krajowej numer 22 w Rokocinie w powiecie starogardzkim (woj. pomorskie). Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli ciężarówkę, w której przewożone było 7 sztuk bydła. Jak się okazało ani kierowca, ani zwierzęta nie posiadały wymaganych dokumentów.

Z rozmowy z kierowcą wynikało, że wszystkie jałówki są w zaawansowanej ciąży, a zwierzęta w tym stanie nie powinny być przewożone. „Na miejsce został wezwany powiatowy inspektor weterynarii, który po ocenie sytuacji nie zezwolił na dalszy przewóz i wydał kierowcy polecenie powrotu ze zwierzętami do miejsca ich załadunku” - relacjonuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Kierowca nie miał również paszportów przewożonych krów, a jedynie kserokopie tych dokumentów.

Nie było to jedyne przewinienie kierującego. Jak ujawniła kontrola, nie posiadał on również licencji uprawniającej do wykonywania transportu drogowego rzeczy i zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego rzeczy. Pojazd nie był właściwie oznakowany do transportu żywych zwierząt. Jak się okazało, przewoźnik nie pobierał też w terminie danych z tachografu.

Kierujący nie przedstawił zeszytu mycia i dezynfekcji pojazdu.

Jak podaje ITD, wobec polskiego przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne z ustawy o transporcie drogowym i grozi mu kara pieniężna. Postępowanie w sprawie złamania przepisów prowadzi również powiatowy inspektorat weterynarii.