Do katastrofy budowalnej doszło w piątek po godz. 15, w jednym z gospodarstw we wsi Różanna, w gminie Bukowiec, w województwie kujawsko-pomorskim – donosi portal radiopik.pl. W budynku chlewni runął strop, na którym gospodarz składował ziarno. Pod gruzami i zwałami zboża zginęło około 100 z 200 sztuk świń, które były tam utrzymywane. Padły głównie lochy z prosiętami.


Jak poinformowali strażacy, na poddaszu rolnik zmagazynował 180 t ziarna. Konstrukcja budynku nie była najwyraźniej przygotowana na takie obciążenie. Straty oszacowano wstępnie na 300 tysięcy złotych. Budynek inwentarski nie nadaje się do dalszej eksploatacji – zdecydował przybyły na miejsce Inspektor Nadzoru Budowlanego.


Na miejscu przez 6 godzin pracowało aż 12 zastępów strażaków z jednostek PSP z Grudziądza, Święcia, Torunia, oraz OSP Przysiersk i OSP Bukowiec. Ściągnięto tam również Specjalistyczną Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Chełmży. Ocalałe z katastrofy zwierzęta ewakuowano do innego budynku.

„Rzadko wstawiamy zdjęcia ze zdarzeń, ale z tak wyjątkowych i zarazem niełatwych warto. Trochę ku przestrodze drodzy rolnicy. Strop się zawalił pod ciężarem ziarna na spichlerzu. Wszystko ma swoją wytrzymałość. Dzięki Bogu z ludzi nikt nie ucierpiał chociaż straty w trzodzie chlewnej są znaczne.” – piszą na swoim fejsbukowym profilu strażacy z OSP Przysiersk.