Akcja poszukiwawcza rybaka z duńskiego kutra, który w czwartek rano dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego, prowadzona przez polskie służby została przerwana o godz. 17.30.

- Nasze jednostki wracają do baz. Decyzja o tym, czy akcja będzie dalej prowadzona, podjęta zostanie w najbliższym czasie, po szerszych konsultacjach między innymi z ministerstwem spraw zagranicznych i z odpowiednikami morskich centrów koordynacji ratownictwa - powiedział Kluska na briefingu prasowym w Kołobrzegu.

Zaznaczył, że z poczynionych ustaleń wynika, iż rybak prawdopodobnie zaginął po stronie duńskiej. - W miejscu, gdzie prowadził połowy, gdzie rozstawiał siatki, i tam w tym rejonie zostały skoncentrowane siły i środki do poszukiwania tej osoby zaginionej - przekazał Kluska.

Rzecznik prasowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni Rafał Goeck przyznał, że kuter przebył odległość "praktycznie spod Bornholmu, z miejsca, gdzie prawdopodobnie były rozstawiane siatki, aż do Ustronia Morskiego". Silnik pracował w trybie autopilota.

- Nasze bazy danych wskazują na ostatni kontakt z tą jednostką sześć dni temu pod Bornholmem - powiedział Goeck. Dodał, że prawdopodobną trasę, jaką przebył kuter, udało się ustalić przy współpracy ze stroną duńską.

Podkreślił przy tym, że szczegółami, jeśli chodzi o ustalanie przyczyn zdarzenia, będzie się zajmowała zarówno duńska administracja morska, jak i Państwowa Komisja Badania Wypadków Morskich w Szczecinie.

Przyznał, że służby SAR nie miały wcześniej żadnych informacji o zaginionym duńskim rybaku.

Kluska pochwalił służby zaangażowane w akcję poszukiwawczą. Zwrócił uwagę na profesjonalizm morskich ratowników z kołobrzeskiego SAR-u, którzy ściągnęli kuter z mielizny przed pogorszeniem się warunków pogodowych. "Udało się uniknąć niebezpieczeństwa rozlewu paliwa, które znajduje się na pokładzie, co spowodowałoby zagrożenie dla plaż rejonu kołobrzeskiego przed sezonem letnim" - podkreślił.

Informacje o odnalezionej na wysokości Ustronia Morskiego (woj. zachodniopomorskie) duńskiej jednostce rybackiej R 252 Ramona Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) otrzymała od patrolu straży granicznej w czwartek o godz. 9.23.

Pograniczników miał zaniepokoić fakt, że jednostka ta jest na mieliźnie ma włączony silnik. Do sprawdzenia sytuacji na jednostce zostali wysłani ratownicy morscy z Kołobrzegu, którzy po dotarciu na miejsce stwierdzili, że faktycznie silnik pracuje na kutrze w trybie autopilota, a nikogo na tej jednostce nie ma. Jedyne, co znaleziono to telefon komórkowy podłączony do ładowania i paczka papierosów.

W trakcie prowadzonych działań ustalono przy współpracy z duńską administracją morską, że zaginionym jest prawdopodobnie ok. 60-letni rybak, właściciel tej jednostki, który zazwyczaj wypływał sam na połowy rybackie.

W akcji poszukiwawczej na Bałtyku uczestniczyły jednostki Morskiego Oddziału Straży Granicznej, śmigłowiec Marynarki Wojennej i jednostki SAR-u - statek ratowniczy "Szkwał" oraz Brzegowa Stacja Ratownicza z Kołobrzegu.

Kuter został ściągnięty z mielizny i odholowany do portu Kołobrzeg. Zostanie przekazany rodzinie właściciela.