Zboże z kontraktów sprzed 2 maja nie będzie rozładowywane w Polsce

- Przyjechaliśmy do Dorohuska, by zobaczyć, jak wygląda wejście w życie nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej, które z powrotem zakazuje całkowitego wjazdu zboża na teren Polski, ale z rozładowaniem w Polsce (...) tranzyt dalej będzie funkcjonował - mówił Telus.

Dodał, że w nowym rozporządzenia zniknął zapis o realizacji kontraktów podpisanych przed 2 maja. "Od dnia dzisiejszego żadne zboże nie będzie rozładowywane w Polsce" - podkreślił.

 

Każdy tranzyt jest nadzorowany

Minister zaznaczył, że każdy tranzyt nadzorowany jest przez Krajową Administrację Skarbową. Poinformował, że w ramach realizacji kontraktów zawartych przed 2 maja, wjechało do Polski ok. 25 tys. ton ziarna, co w porównaniu z polską produkcją, na poziomie 35 mln ton zboża rocznie, "nie było dużo" - skomentował szef resortu rolnictwa.

Od 2 maja do 5 czerwca br. (z możliwością przedłużenia) obowiązuje unijne rozporządzenie zakazujące swobodnego obrotu, pochodzącymi z Ukrainy nasionami pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika w Bułgarii, Polsce i Rumunii oraz na Węgrzech i Słowacji. Nadal te zboża z Ukrainy można przewozić w tranzycie przez terytoria tych pięciu państw.