To już kolejne spotkanie Sawickiego z cyklu "konsultacje w sprawie przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej".

W Warszawie gościli już m.in. ministrowie rolncitwa Niemiec, Francji, Irlandii a także krajów, które razem z nami wstępowały do UE.

Pomiędzy nami jest ogromna zbieżność co do kształtu przyszłej polityki rolnej UE - powiedział Sawicki. Chcemy, żeby budżet UE na rolnictwo po 2013 r. był przynajmniej na takim samym poziomie jak obecnie, chcemy utrzymania dwóch filarów polityki rolnej oraz rewizji płatności bezpośrendich - kontynuował minister.

Bardzo szanujemy rolę, jaką odgrywa Polska w zakresie rolnictwa w Unii - powiedział Dejan Zidan, słoweński minister rolnictwa.

Markowi Sawickiemu przekazałem stanowisko rządu Słowenii w sprawie WPR - mówił.

Stanowisko rządu Słowenii oparte jest na stwierdzeniu, że produkcja żywności spełnia rolę strategiczną i nie może być wolnego rynku.

Słowenia popiera finansowanie rolnictwa ze Wspólnotowego budżetu do roku 2020.

Rolnicy muszą otrzymywać płatności za ponad standardowe czynności - powiedział Dejan Zidan.

Chcę rozmawiać ze wszytskimi na temat polityki rolnej UE, dziś budowanie bloków, że ktoś jest przeciw komuś nie ma sensu - powiedział Marek Sawicki.

Wiem, że interesujące dla mediów są informacje, kto jest z kim, kto przeciw komu w dążeniu do celów nowej polityki rolnej, ale budowanie bloków popracia byłoby pierwszym krokiem do zniszczenia Wspólnej Polityki Rolnej UE - dodał Sawicki.

źródło: farmer.pl