Pasze z użytków zielonych pełnią kluczową rolę w żywieniu bydła tak mlecznego jak i mięsnego. Zbilansowane kiszonką z kukurydzy stanowią podstawę ekonomicznej produkcji. Siano, sianokiszonka i kiszonka znajdują się w „menu” każdego gospodarstwa produkującego na skalę towarową mleko i wołowinę kulinarną. Za ich stosowaniem przemawia nie tylko stosunkowo niski koszt pozyskania, ale i świetne wartości odżywcze.

W dniach 22-23 maja 2010, po raz kolejny, na polach doświadczalnych Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbędą się pokazy i prezentacje maszyn do zbioru i konserwacji zielonek. W tym czasie będziemy mieli niepowtarzalną okazję do porównania technologii i oferty handlowej czołowych producentów maszyn z regionu, kraju i całej Europy.

Pokazy pracy maszyn są najlepszą okazją, aby na własne oczy przekonać się, jaka maszyna, czy urządzenie jest najlepsze dla naszego gospodarstwa. W pokazie zbioru skoszonej zielonki zaprezentowane zostaną wszystkie najważniejsze technologie. Rolnicy oglądający pokazy będą mogli dokładnie przyjrzeć się pracy poszczególnych pras, a następnie sprawdzić stopień sprasowania i obejrzeć jakość obwiązania bel siatką. W Szepietowie można będzie obejrzeć i porównać ponad 100 maszyn. W niedzielnym pokazie udział weźmie 25 kosiarek, 10 przetrząsaczy, 10 zgrabiarek, 8 pras zwijających, 4 praso-owijarki, 2 przyczepy zbierające do sianokiszonek, owijarki samozaładowcze, ładowacze czołowe, ładowacze teleskopowe, siewnik do podsiewu traw i inne urządzenia przydatne w produkcji łąkarskiej. Z maszynami współpracować będzie ponad 50 ciągników różnych typów. „Zielona Gala 2010” to nie tylko maszyny. W czasie imprezy każdy będzie miał możliwość do wysłuchania wykładów na temat ekonomii produkcji na użytkach zielonych.
Sezon sianokosów zbliża się wielkimi krokami. Zielona Gala to wyjątkowa okazja dla rolników, aby w jednym miejscu mogli obejrzeć, porównać i wybrać najlepsze maszyny dostępne na naszym rynku. Korzystając z pomocy oraz wiedzy wystawców i producentów każdy zwiedzający będzie miał możliwość zapoznania się z technologią zbioru, kosztami eksploatacji a także wydajnością maszyn. Zapraszamy na zielony weekend do Szepietowa.

Majowy weekend w Szepietowie to również Podlaskie Targi Budownictwa Wiejskiego. Celem targów jest przedstawienie rolnikom możliwości zastosowania korzystnych ekonomicznie, nowoczesnych produktów i rozwiązań technologicznych w budownictwie wiejskim. Wystawcy, producenci i dystrybutorzy wyrobów budowlanych i instalacyjnych, chemii budowlanej, materiałów wykończeniowych przedstawią różnorodną ofertę. Pracownie projektowe, firmy zajmujące się wykonawstwem i doradztwem budowlanym zasugerują jak mądrze, trwale na miarę możliwości finansowych budować obory, chlewnie, budynki gospodarcze i domy. W ramach targów budowlanych odbędą się pożyteczne wykłady "Innowacyjne metody magazynowania nasion zbóż, pasz i granulatów" oraz "Produkcja biogazu z odpadów rolniczych na terenach europejskich gospodarstw wiejskich".

Tradycyjnie komisja konkursowa wybierze Hit Zielonej Gali, czyli maszynę, która wzbudzi największe zainteresowanie oraz Hit Targów Budowlanych.

Źródło: farmer.pl