Nielegalna wytwórnia mieściła się w budynkach gospodarczych, wynajmowanych przez „przedsiębiorców”. Według policji, miesięcznie można było w niej wyprodukować co najmniej 10 mln papierosów. Podczas akcji zabezpieczono ponad 1,8 mln papierosów, krajankę tytoniową i inne materiały do produkcji. Zatrzymano 7 osób, którym Prokuratura Regionalna w Gdańsku przedstawiła zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.


Gospodarstwo, gdzie mieściła się nielegalna fabryka papierosów odwiedzili funkcjonariusze CBŚP z Gdańska i Łodzi, którzy równolegle prowadzili śledztwo w tej sprawie. Na miejscu zatrzymali 2 obywateli Polski i 5 obywateli Białorusi. W wyniku przeszukania budynków gospodarczych na posesji funkcjonariusze przejęli maszyny do produkcji papierosów, gotowe papierosy, krajankę tytoniową oraz niezbędne do produkcji komponenty. Jak podaje CBŚP, zarekwirowane urządzenia wchodzące w skład przejętej profesjonalnej linii technologicznej warte są około 1 mln zł.


Zabezpieczone w trakcie przeszukania wyroby akcyzowe, naraziłyby zdaniem prokuratury Skarb Państwa na straty wynoszące ponad 2 mln zł. Zatrzymani mężczyźni, w wieku od 32 do 60 lat, zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, gdzie przedstawiono im zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

Sąd Rejonowy w Gdańsku aresztował wszystkich zatrzymanych na okres 3 miesięcy. Sprawa ma w opinii śledczych wciąż charakter rozwojowy i nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.