Był naukowcem i wykładowcą akademickim Akademii Rolniczej w Poznaniu, obecnego Uniwersytetu Przyrodniczego. Informację o śmierci potwierdził w niedzielę Jerzy Lorych, rzecznik prasowy uczelni.

Czesław Janicki urodził się w 1926 roku. Od 1964 roku związany był z Katedrą Genetyki i Podstaw Hodowli Zwierząt, zajmował się genetycznym doskonaleniem wydajności i jakości mleka krów.

Tytuł profesora uzyskał w 1987 roku. W uczelni pełnił wiele funkcji, m.in. prodziekana Wydziału Zootechnicznego oraz prorektora ówczesnej Akademii Rolniczej. Autor licznych publikacji nt. bydła mlecznego.

W wyborach w 1989 roku uzyskał mandat posła na Sejm X kadencji. 12 września, został wicepremierem oraz ministrem rolnictwa, leśnictwa i gospodarki żywnościowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Urząd ten piastował do 6 lipca 1990 roku.

Wieloletni działacz ZSL. Związany był też z PSL i Parlamentarnym Klubem Chrześcijańsko-Ludowym. Jako poseł pracował m.in. w Komisji Łączności z Polakami za Granicą

W 2012 roku, za wybitne zasługi na rzecz demokratycznego państwa polskiego, za osiągnięcia w działalności państwowej, publicznej i naukowo - dydaktycznej, został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.