Konkurs jest adresowany do osób prowadzących  małą lub średnią firmę, tworzących nowe miejsca pracy dla mieszkańców wsi, realizujących ciekawe pomysły na rzecz lokalnych społeczności wiejskich, w tym także w ramach Lokalnej Grupy Działania, lub wykorzystujących w prowadzonej działalności odnawialne źródła energii.

- Zgłoszono bardzo ciekawe przedsięwzięcia – mówi Bożenna Łęcka-Mularczyk z CDR w Brwinowie. – Po raz pierwszy swoją inicjatywę przedstawiła do oceny instytucja kościelna, sporo zgłoszeń nadesłały stowarzyszenia, 6 dotyczy odnawialnych źródeł energii.

Cieszy, że przedsięwzięcia kończą się sukcesem także najbliższego otoczenia – niektórzy przedsiębiorcy zatrudniają nawet 50 osób. Zgłoszenia pochodzą od przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych, zgłosiło się trzech przetwórców, 5 przedsięwzięć edukacyjnych, firma budowlana, zajmująca się kulturą, jest nawet wioska tematyczna.

Jak podkreślali uczestnicy spotkania, jedną z największych sił konkursu jest jego społeczny charakter. Tu nagrody się nie kupuje. Zadaniem głównym konkursu jest inspirowanie, wspieranie oddolnej inicjatywy, innowacyjności. Pokazanie, że pomimo trudności, można coś interesującego stworzyć.

I - jak wynika z rosnącej liczby zgłoszeń - konkurs doceniają zabiegający o sukces.

Teraz z ich zgłoszeń zostanie wyłoniona grupa ok. 30 nominowanych do nagrody, których zgłoszenia ocenią jurorzy.