Jak przekazali podczas konferencji w środę świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii Bogdan Konopka oraz wojewoda Zbigniew Koniusz, czerwona strefa ASF, którą utworzono w grudniu 2021 r., została zniesiona przed kilkoma dniami.

Niewątpliwie jest to duża ulga dla hodowców trzody, przedsiębiorstw związanych z obróbką mięsa oraz samych konsumentów - podkreślił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Konopka poinformował, że zmniejszenie rygoru sanitarnego wynika z braku obecności wirusa ASF na terenie regionu oraz rosnącego poziomu dostosowania gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną do zasad bioasekuracji.

Afrykański pomór świń objął sześć powiatów i 28 gmin. To dość duży obszar województwa, ponieważ osiem ognisk, które się pojawiły były oddzielone od siebie często o ponad 30 kilometrów, począwszy od Staszowa i wału wiślanego, aż do Włoszczowy - zauważył lekarz weterynarii.

Zaznaczył, że brak obecności wirusa u trzody potwierdzają badania prowadzone przez lekarzy weterynarii. W ciągu roku pobrano prawie 3 tys. próbek krwi od świń żywych oraz 400 od świń padłych, a także od prawie 6 tys. dzików. W żadnym wypadku nie potwierdzono obecności wirusa ASF.

Zniesienie czerwonej strefy

Zniesienie czerwonej strefy oznacza złagodzenie restrykcji sanitarnych i mniej kontroli w gospodarstwach utrzymujących świnie. "Zamiast czterech, będą to dwie kontrole w ciągu roku w odstępach nie krótszych niż cztery miesiące. Zmiany zakładają również brak konieczności badania świń w kierunku ASF przed ubojem na użytek własny oraz możliwość przemieszczania świń między stadami w całym kraju" - dodał świętokrzyski wojewódzki lekarz weterynarii.

Dalej będziemy apelować, aby bezpieczeństwo biologiczne było zachowane i rolnicy stosowali się do tego. Żeby nie sprowadzano świń w sposób nielegalny z obszarów, gdzie ASF występuje. Myślę, że ta wiedza i to doświadczenie, które powstało podczas występowania ASF, pomoże nam uchronić województwo przed ponownym wejściem tej zarazy - powiedział.

Strefa różowa ASF

Strefa różowa nadal będzie obowiązywać w dziewięciu gminach w powiatach koneckim, ostrowieckim, sandomierskim i starachowickim. Ma to związek z przypadkami ASF u dzików w sąsiednich regionach: na Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu.

Aby ograniczyć migracje chorych zwierząt, wzdłuż granic z woj. mazowieckim wybudowano kilkudziesięciokilometrowe specjalne ogrodzenia. Z kolei na wałach wiślanych stosowane były ślady chemiczne odstraszające dziki.