- Wiemy, że organa spółki pracowniczej zajęły się tą sprawą i taka oferta jest przygotowywana. Zarząd Spółki Chemia-Puławy poinformuje o ofercie do piątku 22 czerwca - napisano w komunikacie.

Wczoraj rano Synthos wezwał do sprzedaży 19 mln 115 tys. akcji, czyli 100 proc., Zakładów Azotowych Puławy, oferując 102,5 zł za akcję do 20 lipca i 98,77 zł za akcję od 21 lipca. Zapisy będą przyjmowane od 9 lipca do 7 sierpnia 2012 r.

Jak poinformował przewodniczący Społecznego Związku Zawodowego Zakładów Azotowych Puławy Leszek Lewicki, dziś odbyło się posiedzenie rady nadzorczej spółki pracowniczej, zwołano też posiedzenie zarządu, który podjął uchwały o rozpoczęciu prac nad kontrofertą.

Związki rozpatrują różne warianty finansowania inwestycji.

- W grę wchodzi powielenie modelu dywidendowego, podobnie jak proponowaliśmy w przeszłości, ale również poszukiwanie inwestorów strategicznych bądź kredytowanie - powiedział.

W listopadzie 2010 roku spółka pracownicza Chemia-Puławy złożyła ofertę wiążącą na 50,67 proc. pakiet akcji ZA Puławy, za który chciała płacić w rocznych ratach z dywidend ZAP z lat przyszłych przez dziesięć lat. Spółka miała wówczas zaoferować Skarbowi Państwa premię za możliwość spłaty w ratach.

- Na razie jest zbyt wcześnie na podawanie konkretnych rozwiązań. Jeśli ministerstwo będzie zainteresowane naszą propozycją, zaproponujemy kilka wariantów - powiedział Lewicki.