Sezon zimowy jest okresem wzmożonej odpowiedzialności dla właścicieli zwierząt. Jeżeli zwierzak przebywa przez całą dobę na podwórku upewnij się, że ma odpowiednie schronienie. Sprawdź, czy buda psa jest odpowiednio ocieplona i chroni przed wiatrem i śniegiem. Brak ruchu to główny czynnik wychłodzenia organizmu, dlatego spuszczajmy psa z łańcucha podczas silnych mrozów. Należy dopilnować, by zwierzak miał zawsze świeżą i czystą wodę oraz by nie była zbyt zimna, gdyż będzie mu trudniej utrzymać stałą temperaturę ciała. Zamarznięta woda i brak dostępu do niej może także doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Podczas chłodów zwierzęta trzymane na podwórku często ogrzewają się w pobliżu ciepłych samochodów, co szczególnie dotyczy kotów. Przed odpaleniem samochodu należy obejrzeć go z każdej strony oraz postukać w maskę, aby wypłoszyć ogrzewające się zwierzę.

Należy pamiętać także, że zwierzęta przebywające w niskich temperaturach potrzebują dodatkowych porcji jedzenia, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. Najlepiej, aby jedzenie było wysoko energetyczne i  zawierało dużo białka.

Nie bądźmy obojętni także na los zwierząt bezdomnych. Kiedy zobaczysz potrzebującego podczas mrozów psa lub kota pamiętaj o telefonie do właściwego urzędu gminy lub do policji, gdyż opieka nad zwierzętami bezdomnymi należy do zadań własnych gminy.

Do Inspekcji Weterynaryjnej należy zgłaszać także przypadki pozostawienia zwierząt gospodarskich bez opieki na otwartym terenie.

Nie pozostawajmy obojętni i pomóżmy przetrwać zwierzętom ten trudny zimowy okres. One też czują!