Druga konferencja z cyklu "Przez innowacyjność do sukcesu", która miała miejsce 11 stycznia w Zamku Topacz k. Wrocławia zgromadziła niemal 200 osób. Zgromadzeni rolnicy przyjechali głównie z woj. dolnośląskiego i opolskiego, ale gościliśmy także uczestników z dalszych regionów kraju, w tym nawet z Podkarpacia. 

W nietuzinkowej scenerii kompleksu zamkowego, uczestnicy konferencji z zainteresowaniem wysłuchali wykładów ekspertów i naukowców z różnych dziedzin. Jak się szybko okazało, nasi goście nie tylko chłonęli wiedzę przekazywaną przez prelegentów, ale też brali czynny udział w dyskusjach, zgłaszali swoje spostrzeżenia i dzielili się z innymi problemami dotykającymi ich gospodarstw i doświadczeniami w rozwiązywaniu wielu kwestii. 

Szczególnie gorący temat to przede wszystkim możliwości pozyskania dotacji z tzw Obszaru "D" w ramach nowego PROW. Duże zainteresowanie wzbudziły też prelekcje dotyczące pozyskania kredytów na inwestycje i praktyczne porady dotyczące m.in. ustalenia harmonogramu spłaty rat i odsetek.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wykłady m.in. na temat narzędzi wspierających decyzje w zarządzaniu gospodarstwem, czyli specjalistycznych programów komputerowych. Tego rodzaju aplikacje stają się niezbędne w efektywnym zarządzaniu gospodarstwem.

Żywą dyskusję wywołały tematy agrotechniczne, dotyczące m.in. stosowania regulatorów wzrostu, wiosennego odżywiania zbóż i rzepaku, czy kondycjonerów wody, poprawiających efektywność zabiegów chemicznych. Zainteresowanie i wiedza farmerów z Dolnego Śląska tylko potwierdza wysoki poziom rolnictwa w tym regionie.

Przed nami kolejne konferencje Farmera. W najbliższym czasie - 16 stycznia - spotkamy się w sercu Mazur - zamku Ryn.

Do zobaczenia!