Rzeczniczka prasowa CBŚP Iwona Jurkiewicz poinformowała w piątek, że funkcjonariusze CBŚP i KAS, pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku zatrzymali osiem osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. -Rozbicie gangu to efekt wielomiesięcznej pracy służb. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy czerpali korzyści finansowe wprowadzając różnego rodzaju oleje bez koncesji jako olej napędowy, nie płacąc należnych podatków - dodała Jurkiewicz.

Funkcjonariusze CBŚP oraz KAS zajmują się działalnością zorganizowanego gangu od połowy 2021 roku. Członkowie grupy, to mieszkańcy województwa pomorskiego.

Zatrzymani podejrzani są o narażenie na uszczuplenie budżetu państwa z tytułu niezapłaconej akcyzy i opłaty paliwowej w nielegalnym obrocie olejem napędowym. Jak wynika, z ustaleń śledztwa, mechanizm przestępczy polegał na sprzedaży paliw płynnych bez opłaty wymaganych podatków.

Zgodnie z dokumentacją kupowany był olej smarowy, opałowy, bazowy lub inny i wprowadzany do odbioru jako olej napędowy. Towar w niezmienionej formie, jako pełnowartościowy olej napędowy, pomimo braku wymaganych koncesji, był sprzedawany najczęściej w pojemnikach typu mauzer, indywidualnym odbiorcom po zaniżonych cenach, bez właściwej dokumentacji i z pominięciem należnych podatków.

Nielegalny handel maskowany był poprzez tworzenie fałszywej dokumentacji finansowo-księgowej. Tylko wstępne szacunkowe wyliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł być uszczuplony na około 350 tys. zł.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego przeprowadzono akcję, w której uczestniczyło blisko 50 funkcjonariuszy CBŚP i KAS. 7 lutego br. zatrzymano 8 osób i zabezpieczono dokumentację finansowo-księgową dotyczącą handlu i transportu produktów paliwowych. Wszyscy podejrzani usłyszeli w prokuraturze zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełniania przestępstw karno-skarbowych.

-Wszystkim zatrzymanym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie wspólnie i w porozumieniu w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przestępstwa karno-skarbowego - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym dozory policji połączone z zakazem opuszczania kraju, zakazem wzajemnego kontaktowania się, kontaktowania się ze świadkami i innymi osobami oraz poręczenia majątkowe. Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności.