Strategia Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego powstaje podczas realizacji projektu finansowanego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pt. “Z głową i ze smakiem-współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.

Zalążkiem do aktualnej pracy była "Paczka odRolnika” – pomysł, który już blisko 10 lat temu zakiełkował w Małopolsce. Głównym założeniem ówczesnej działalności było dostarczenie żywności ekologicznej z gospodarstwa prosto do konsumenta w mieście – mówi w rozmowie z redakcją Hanna Galicz, doradca rolniczy, która zna tę inicjatywę, od chwili jej powstania w 2010 roku.

Hanna Galicz, doradca rolniczy.
Hanna Galicz, doradca rolniczy.

Kilkunastu rolników z podtarnowskich gmin założyło stowarzyszenie Grupa odRolnika i dostarczało "Paczkę odRolnika” bezpośrednio do konsumentów z Tarnowa, Krakowa i okolic. Paczka przygotowana była z nieprzetworzonych produktów wytwarzanych metodami ekologicznymi. W kolejnych latach rolnicy podejmowali próby zainteresowania paczką prosto od rolnika m.in. mieszkańców Warszawy. Gotowi byli dostarczać paczki m.in. do warszawskich biurowców.

Dzisiaj wszyscy są już bogatsi o zebrane doświadczenia i dalej chcą skracać drogę od rolnika do konsumenta. Dlatego Grupa odRolnika rozpoczęła tworzenie Strategii Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego w Polsce przygotowując projekt operacji „Z głową i ze smakiem - udział rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw”.

Pierwszym wydarzeniem operacji „Z głową i ze smakiem” było spotkanie rolników 20 lipca br. w Rzuchowej k. Tarnowa. - Muszę przyznać, że czekaliśmy na rolników z duszą na ramieniu. Mimo prac w polu znaleźli czas i zechcieli się z nami spotkać. Blisko 40 rolników z woj. małopolskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego zadeklarowało chęć dalszej współpracy. W trakcie spotkania przekazaliśmy również szereg informacji na temat rolniczego handlu detalicznego, który sprzyja rolnictwu ekologicznemu, ale na razie wolno się rozwija. Mówiliśmy też o promocji żywności, edukacji i o propozycjach zmian legislacyjnych dla rolnictwa ekologicznego – zaznacza Hanna Galicz.

Ostateczny kształt Strategii poznamy w połowie września podczas seminarium podsumowującego, które będzie miało miejsce w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Jednak już dzisiaj Hanna Galicz tłumaczy co leży u podstawy tego pomysłu – Chcemy, tak, jak przy „Paczce odRolnika”, lepiej dotrzeć do konsumentów, odbiorców żywności ekologicznej. W pierwszej kolejności zależy nam na dzieciach, młodzieży i osobach mających problemy ze zdrowiem, które nie mogą już sobie pozwolić na spożywanie żywności niskiej jakości i wysoko przetworzonej. Mam tu na myśli osoby w trakcie kuracji antynowotworowych, z chorobami autoimmunologicznymi, alergiami ale i takie grupy wrażliwe, jak kobiety w ciąży, dzieci czy osoby starsze i przewlekle chore.

- Grupa rolników ekologicznych z woj. małopolskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego dysponuje całym wachlarzem produktów wytworzonych metodami ekologicznymi. Rolnicy oferują owoce, warzywa, zboża, mąkę, makarony, kasze, ale i sałatki oraz wszelkie przetwory, mięso i wędliny – wylicza Hanna Galicz.

Jednocześnie, nasza rozmówczyni podkreśla, że istotne znaczenie w dystrybucji i rozpowszechnieniu żywności ekologicznej mają procesy technologiczne obróbki żywności, by zachować jej wysoką jakość i wartość. Wytwarzanie i dalsza dystrybucja żywności ekologicznej może się dalej rozwijać wyłącznie w oparciu o przetwórstwo z zachowaniem naturalnych metod i dodatków do żywności. - Ten element również jest opracowywany w Strategii. Taka żywność oczywiście będzie miała krótszy okres przydatności do spożycia niż towary z produkcji masowej, jednak jest to naturalne. Pomijamy w tych procesach powszechne stosowanie konserwantów czy wzmacniaczy smaku i zapachu. Pamiętajmy też, że jest to żywność wytwarzana z najwyższą dbałością o środowisko i jednocześnie, jako jedyna metoda produkcji rolniczej, pozwalająca na zachowanie bioróżnorodności i unikatowego wiejskiego krajobrazu Polski. Zachowanie i pielęgnowanie tradycyjnego charakteru polskiej wsi może być niezwykłym atutem turystycznym Kraju. Prawdziwa wieś jest także nie do przecenienia dla mieszkańców miast szukających odpoczynku od zgiełku codzienności – mówi Hanna Galicz.

Strategia Rozwoju Rolnictwa Ekologicznego ma być podstawą do dalszej promocji tego rodzaju wytwórczości i jednocześnie zdrowego żywienia.

- W tej kwestii potrzebujemy wsparcia państwa i samorządów wszystkich szczebli, bo jest to bardzo rozległy obszar. Naprawdę brakuje dzisiaj promocji zdrowego żywienia. Codziennie w mediach jesteśmy zalewani reklamami suplementów diety, słodyczy, alkoholu, czy wysoko przetworzonej żywności. Nie ma żadnego szeroko zakrojonego projektu, który zachęcałby ludzi po prostu do zdrowego żywienia. Strategia to jeden z elementów, który mógłby składać się na taką obszerną kampanię społeczną. Chcemy z tym projektem wyjść nie tylko do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i wpisać się w nowy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, ale i zainteresować ministerstwa zdrowia, rozwoju czy edukacji – podkreśla Hanna Galicz.

Podobne inicjatywy, jak wspomniana w Rzuchowej k. Tarnowa, zaplanowano również podczas dużych wydarzeń plenerowych gdzie konsumenci będą mogli bezpośrednio zasmakować i zapoznać się z żywnością ekologiczną. Kolejne spotkania będą miały miejsce 18 sierpnia 2019 w Tarnogrodzie (woj. lubelskie), 8 września 2019 w Opatowie (świętokrzyskie) oraz 15 września 2019 w Piasecznie (mazowieckie). Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.